Hospitalsansatte er ifølge ministerium blandt de sårede, efter at et israelsk luftangreb har ramt et hospital.
Ni personer er blevet såret, efter et israelsk luftangreb har ramt et hospital i det sydlige Libanon.Det meddeler Libanons sundhedsministerium torsdag i en udtalelse ifølge nyhedsbureauet AFP.
Ifølge ministeriet er syv af de sårede ansatte på hospitalet, hvor der er sket alvorlige skader som følge af angrebet.
Der er sket materiel skade på skadestuen, intensivafdelingen og på flere andre afdelinger, skriver ministeriet og tilføjer, at flere ambulancer også har fået skader.
Ministeriet har desuden delt en video, hvor der blandt andet kan ses knust glas på hospitalsgulvet og sprængte vinduer.
Libanon blev trukket ind i en regional krig med Iran 2. marts, efter at Hizbollah, som holder til i Libanon, angreb Israel.
Siden er i alt 16 hospitaler ifølge det libanesiske sundhedsministerium blevet beskadiget, mens 116 rednings- og sundhedsmedarbejdere er blevet dræbt.
Selv om der har været en våbenhvile på plads mellem Israel og Libanon siden april, har der næsten dagligt været meldinger om beskydninger fra både Israel og Hizbollah.
Våbenhvilen har ikke stoppet kampene, og næsten dagligt har der været meldinger om beskydninger fra både Israel og Hizbollah-bevægelsen i Libanon.
Libanons statslige nyhedsbureau NNA har torsdag meldt om flere israelske luftangreb andre steder i det sydlige Libanon.
Hizbollah har samtidigt påtaget sig ansvaret for en række raket- og droneangreb mod israelske soldater i det sydlige Libanon.
Fra bevægelsen lyder det ifølge AFP, at den betragter angrebene som gengæld for Israels brud på våbenhvilen.
Israel og Libanon blev i sidste uge enige om at forlænge den igangværende våbenhvile mellem de to lande med yderligere 45 dage.
Som en del af aftalen med Libanon har Israel forbeholdt sig retten til at reagere på overhængende trusler.
/ritzau/