Iransk nyhedsbureau: Olieøen Kharg ramt af flere angreb
Iransk olieø, som Trump har truet med at ødelægge, er ifølge iransk nyhedsbureau blevet ramt af angreb.
Den iranske ø Kharg, der har en række olieanlæg, er blevet ramt af flere angreb.Det rapporterer det iranske nyhedsbureau Mehr ifølge Reuters tirsdag.
Kharg-øen er et afgørende knudepunkt for olieeksport ud for den iranske kyst.
På øen ligger et netværk af anløbsbroer, olietanke, rørledninger og anden infrastruktur, som bruges i forbindelse med udskibning af størstedelen af Irans olie.
USA's præsident, Donald Trump, har truet med at ødelægge øen. I løbet af marts udførte USA angreb på Kharg.
Meldingerne kommer på et højspændt tidspunkt i den igangværende krig mellem Israel og USA på den ene side og Iran på den anden side.
Trump har krævet, at Hormuzstrædet åbnes inden klokken 02.00 onsdag dansk tid - ellers vil Iran blive ramt af omfattende angreb på kraftværker og broer. Trump har flere gange tidligere rykket sin deadline.
Nogenlunde samtidig med meldinger om eksplosioner på Kharg-øen siger det israelske militær, at det har gennemført en angrebsbølge mod iransk infrastruktur.
Også fra iransk side bliver der rapporteret om angreb flere steder.
Det gælder blandt andet i hovedstaden Teheran, den nærliggende by Karaj, en motorvej i det nordlige Iran og en jernbanebro i det centrale Iran.
Irans Revolutionsgarde siger, at hvis USA går over Irans "røde grænser", så vil reaktionen ramme mere end blot regionen.
Den omfattende uro i Mellemøsten har ført til stigende olie- og gaspriser, da mange skibe afholder sig fra at sejle gennem Hormuzstrædet, som har stor betydning for verdenshandlen.
Der er tirsdag ikke umiddelbart tegn på, at Iran vil gå med til den amerikanske præsident Donald Trumps krav, skriver Reuters.
En højtstående iransk kilde siger til Reuters, at Iran har afvist et forslag om en midlertidig våbenhvile, som Iran har modtaget via mæglere.
/ritzau/
