Indonesisk beredskab leder efter savnede efter vulkanudbrud

9. MAJ 2026 • 09:08UDLAND

Tre personer frygtes at have mistet livet i vulkanudbrud fredag. Yderligere 17 personer er blevet reddet.

Beredskab på den indonesiske ø Halmahera har lørdag genoptaget forsøget på at finde tre vandrere, som har været savnet efter et vulkanudbrud fredag og formodes at være døde.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

To af de tre personer er lørdag blevet lokaliseret, men de er ikke fundet endnu. Det er derfor ikke bekræftet, om de to personer er døde eller i live.

- Vi har identificeret lokationerne på deres koordinater, som er omkring kraterkanten, siger Iwan Ramdani, som er leder af Indonesiens redningsberedskab, ifølge Reuters.

Han tilføjer, at det stemmer overens med droneovervågning og flere vidneforklaringer.

Fredag forklarede vidner ifølge Reuters, at de mente, at de tre savnede personer var blevet dræbt i forbindelse med vulkanudbruddet.

Mere end 100 personer arbejder på indsatsen ved vulkanen Mount Dukono. Det inkluderer blandt andet politifolk og soldater, lyder det.

Ifølge det lokale politi er de to savnede personer, der lørdag er blevet lokaliseret, fra Singapore. Derudover savnes en indonesisk statsborger.

Vulkanen gik i udbrud fredag morgen lokal tid. Det resulterede i, at en ti kilometer høj askesky skød i vejret.

Der var ingen meldinger om flyforstyrrelser i forbindelse med vulkanudbruddet.

Der er ikke nogen byer eller landsbyer, der ligger tæt nok på vulkanen, til at de kom i fare.

Yderligere 17 personer blev bragt i sikkerhed.

De indonesiske vulkanmyndigheder fastholder det tredjehøjeste alarmniveau for vulkanen. Det betyder, at borgere og turister frarådes al aktivitet inden for fire kilometer af vulkanens krater.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT