Australske skovbrande ventes at fortsætte ude af kontrol i flere uger

11. JAN 2026 • 01:15UDLAND

Brandfolk i den australske delstat Victoria regner med at bruge flere uger på at få skovbrande under kontrol.

Myndigheder i Australien siger søndag, at det vil tage brandfolk flere uger at få kontrol over de skovbrande, der brænder i den sydøstlige del af landet, og som har jævnet flere hjem med jorden.

Samtidig er tusindvis af indbyggere uden strøm, og store naturområder er brændt ned.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Brandene har i løbet af denne uge hærget mere end 300.000 hektar såkaldt bushland i delstaten Victoria. Bushland er et større område med uopdyrket jord.

Flere end 130 ejendomme er blevet ødelagt af flammerne.

Søndag morgen lokal tid er der flere end 30 aktive brande, siger Victorias delstatslige premierminister, Jacinta Allan.

I nabostaten New South Wales er der nær grænsen til Victoria også flere aktive brande. Her er brandene kategoriseret som en nødsituation, oplyser brandvæsenet i New South Wales.

Fra myndighederne har det tidligere lydt, at brandene er de værste, det sydøstlige Australien har set, siden de dødbringende brande i 2019-2020.

De ødelagde et område på størrelse med Tyrkiet, kostede 33 mennesker livet og er siden blevet kendt som "den sorte sommer".

Chris Hardman, som er chef for Victorias myndighed for håndtering af skovbrande, siger, at det sandsynligvis vil tage brandfolk flere uger at få brandene under kontrol.

- De her brande kommer til at være hos os i lang tid, siger han til det australske medie ABC.

I et opslag på det sociale medie X sent lørdag aften dansk tid skriver Jacinta Allan, at der er forbud mod åben ild på tværs af Victoria.

- Det gælder os alle. Lad være med at løbe risikoen, skriver hun.

Tusindvis af brandfolk og flere end 70 luftfartøjer til brandslukning er blevet aktiveret i forsøget på at få brandene under kontrol, lyder det videre fra delstatens premierminister.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT