15.000 er evakueret under ny naturbrand ved Valencia

UDLAND26. JUL 2026 • 11:41

Mens brandfolk har kæmpet mod naturbrande vest for Madrid, er en ny brand opstået ved Spaniens østkyst.

15.000 mennesker er blevet evakueret fra området omkring den spanske storby Valencia, hvor en naturbrand er ude af kontrol.

Det fortalte præsidenten for Valencia-regionen, Juanfran Perez Llorca, på et pressemøde sent lørdag aften, skriver nyhedsbureauet AFP.

- Branden er større, end det vi har kapacitet til at slukke. Den har en omkreds på cirka 21 kilometer. Det er svært at vurdere, hvor mange hektar der er brændt, sagde Juanfran Perez Llorca.

- Vi har evakueret omkring 15.000 mennesker, tilføjede han.

Lørdag kostede naturbranden ved Valencia en mand livet.

Valencia ligger på den spanske østkyst og er Spaniens tredjestørste by.

I forvejen udfordrer omfattende naturbrande det centrale Spanien vest for hovedstaden, Madrid. Her er 60.000 personer blevet evakueret de seneste dage på grund af brandene.

Længere mod nord - i det sydvestlige Frankrig - hærger naturbrande departementerne Landes og Gironde.

Storbyen Bordeaux ligger i Gironde, og søndag kæmper brandfolk for at hindre, at naturbrandene når byen, oplyser myndighederne i Bordeaux i en udtalelse ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Foreløbigt er 220.000 personer blevet evakueret på grund af brandene i det sydvestlige Frankrig.

Frankrigs indenrigsminister, Laurent Nunez, skriver søndag formiddag på det sociale medie X, at nattens arbejde med at slukke brandene omkring Bordeaux har været udfordrende.

- Endnu en svær nat på brandfronten. Situationen er fortsat meget ugunstig, skriver indenrigsministeren.

Han uddyber, at branden udviklede sig voldsomt i begyndelsen af natten i Gironde, og at den bevægede sig mod Bordeaux.

I Gironde er 42.000 hektar - eller 420 kvadratkilometer - brændt ned.

I nabodepartementet Landes er 3600 hektar - 36 kvadratkilometer - gået op i flammer de seneste dage.

RITZAU

FÅ ABONNEMENT