Vinicius om Fifa-pris: Mange troede ikke på min Real Madrid-drøm

19. DEC 2024 • 03:15SPORT

Vinicius vil være et forbillede for børn med en drøm om at blive professionelle fodboldspillere, siger han.

Der var mange, som ikke troede på, at fodboldspilleren Vinicius Junior nogensinde ville trække i den officielle Real Madrid-trøje. Mange, der ikke troede, at han ville score så mange mål, som han har gjort.

Det fortæller den 24-årige brasilianer selv, efter at Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) tirsdag kårede ham som verdens bedste mandlige fodboldspiller.

- Jeg har aldrig svaret nogen af dem igen. Jeg har altid vist mit værd på banen og udrettet fantastiske ting med mine holdkammerater - som er det vigtigste, siger han i et interview på Fifas hjemmeside.

Vinicius Junior blev for nylig forbigået ved den årlige uddeling af Ballon d'Or, en anden pris for verdens bedste fodboldspiller. Rodri, der spiller for Spanien og Manchester City, tog her prisen.

Men brasilianeren har altså fået revanche med en lignende pris fra Fifa.

Ved Ballon d'Or er det journalister, der stemmer om, hvem der skal vinde.

Hos Fifa bestemmes vinderen af landstrænere, landsholdsanførere og en gruppe medierepræsentanter, ligesom fans har mulighed for at stemme. Hver kategori vægter 25 procent.

Vinicius siger i interviewet med forbundet, at han "nu har mulighed for at repræsentere alle de brasilianere og børn, som knokler for at nå hertil en dag".

- Jeg har altid sagt, at det kan lade sig gøre, for jeg har selv knoklet sammen med min familie. Jeg har haft troen på dem, på mine holdkammerater og på klubbens ansatte, som bistår mig hver evigt eneste dag, siger Vinicius.

Vinicius Junior blev udpeget som vinder med 48 point, hvor Rodri var i hælene med 43 point. Vinicius' holdkammerat Jude Bellingham blev treer i afstemningen med 37 point.

Prisen blev uddelt i Qatar, som også er vært for turneringen Intercontinental Cup - resterne af det tidligere VM for klubhold - i denne uge.

Real Madrid slog onsdag mexicanske Pachuca 3-0 i finalen, hvor Vinicius scorede det sidste mål og blev udnævnt til kampens spiller.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT