Tidligere statsminister vrages som fodboldboss i Sverige
Fredrik Reinfeldt er ikke blevet peget på til at blive genvalgt som formand for Sveriges Fodboldforbund.
Efter en periode med stor kritik af Sveriges Fodboldforbund (SvFF) har Fredrik Reinfeldt droppet at søge genvalg som øverste chef.Formanden tager konsekvensen af, at han er blevet vraget i forbundets indstilling til formandskabet forud for et årsmøde i næste måned.
- Jeg respekterer valgkomitéens beslutning og fuldfører mit mandat frem til 22. marts, siger Reinfeldt i en udtalelse.
Den 59-årige svensker har været formand i forbundet siden marts 2023. Fra 2006 til 2014 var han statsminister i Sverige.
Simon Åström, der i øjeblikket er øverste chef i interesseorganisationen Svensk Elitfotboll, er i stedet blevet indstillet som kandidat til at overtage formandsposten.
- Der er bred opbakning til Simon, siger valgkomitéens formand, Håkan Wifvesson.
Under Reinfeldts periode som formand har ledelsen og arbejdsmiljøet i forbundet fået stor kritik af tidligere og nuværende medarbejdere.
Sidste år berettede det svenske fodboldmagasin Offside om, at en arbejdsmiljøundersøgelse har vist, at historisk få medarbejdere i forbundet ville anbefale deres arbejdsgiver til andre.
Kritikken rettede sig mod blandt andre Fredrik Reinfeldt og generalsekretæren Andrea Möllberg, der modtog en fyreseddel i januar.
Det var Lars-Christer Olsson, tidligere generalsekretær i Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), som for knap to år siden tabte kampen om formandsposten til Reinfeldt.
Han kalder nu Reinfeldts tid som formand for en "unødvendig parentes" i svensk fodbold.
- Jeg mener ikke, at Fredrik Reinfeldts lederskab har fungeret, uddyber Lars-Christer Olsson.
/ritzau/TT