Thailænder slår formstærk badmintondansker i Schweiz

13. MAR 2026 • 19:37SPORT

Line Christophersen er færdig i Swiss Open, mens to danske herredoubler til gengæld er semifinaleklar.

Præcis som i den traditionsrige All England-turnering for en uge siden blev kvartfinalen fredag endestationen for den danske damesinglespiller Line Christophersen i Swiss Open.

I Super 300-turneringen i Schweiz tabte den danske badmintonspiller i to sæt, 21-14, 21-18, til thailandske Supanida Katethong.

Thailænderen, der ligger nummer 14 på verdensranglisten, havde det meste af kampen styr på Line Christophersen, der er nummer 20 i verden.

Katethong åbnede bedst og kom hurtigt foran 6-1 i første sæt. Line Christophersen kæmpede sig dog tilbage og fik næsten kontakt, men derfra skruede thailænderen igen på tempoet.

De fem efterfølgende bolde vandt Katethong, og i fjerde forsøg tog hun første stik.

Andet sæt startede optimistisk for danskeren, der på de første par bolde virkede til at have luret thailænderen og spillede væsentligt klogere.

Det var dog en stakket frist. Katethong fandt hurtigt melodien fra første sæt og kæmpede sig tilbage.

Da sættet skulle afgøres, lavede Line Christophersen et par dyre fejl. Det sluttede, da danskeren først sendte fjerbolden på den forkerte side af sidelinjen og efterfølgende i nettet.

Tidligere fredag var der omvendt dansk succes, da herredoublen med Daniel Lundgaard og Mads Vestergaard spillede sig i semifinalen med en sejr i to sæt over et malaysisk par.

Herredoublen med Rasmus Kjær og Christian Faust Kjær er ligeledes i semifinalen, efter at det indiske toppar med Satwiksairaj Rankireddy og Chirag Shetty trak sig fra mødet med danskerne.

De to danske herredoubler mødes ikke i lørdagens semifinaler.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT