Skotland må undvære stjerne mod Danmark

17. NOV 2025 • 16:27SPORT

Billy Gilmour er stadig ikke klar til at spille for Skotland og misser gruppefinalen mod Danmark.

Ligesom det var tilfældet i Skotlands kamp mod Grækenland i lørdags, må skotterne tirsdag se bort fra midtbanestjernen Billy Gilmour i tirsdagens gruppefinale om en VM-billet mod Danmark.

Helt til det sidste havde skotterne håbet på, at Napoli-spilleren ville blive klar til den vigtige kamp, men han har tabt kapløbet med tiden.

Det siger landstræner Steve Clarke mandag eftermiddag på et pressemøde i Glasgow.

- Han klarede den ikke. Han lider stadigvæk af en skade, men alle andre er klar til at spille, siger landstræneren.

Billy Gilmour har været fast mand i startopstillingen på det skotske landshold i de seneste fire år. Den 24-årige slider har spillet 43 landskampe og scoret to mål.

Han blev skadet i en Serie A-kamp for Napoli 1. november.

Skotterne havde en vanskelig aften i Piræus i lørdags, hvor holdet tabte 2-3 til Grækenland.

Spillerne er kommet sig mentalt over nederlaget, og de har helt friske ben til mødet med Danmark, forsikrer landstræneren.

- Vi har forberedt os godt siden vores kamp i lørdags. Vi fik overstået flyveturen, og alle spillere har fået restitueret godt, så vi har kunnet have en rigtig god træning i dag (mandag, red.) inden mødet med Danmark.

- Vi er helt klar til at give alt, siger Steve Clarke.

Skotland kvalificerer sig direkte til VM med en sejr, mens uafgjort eller en dansk sejr vil sende Danmark til næste års VM i Nordamerika.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT