PSG kører CL-semifinalen i hus med ny sejr over Liverpool
Paris Saint-Germain er i Champions League-semifinalen efter en samlet 4-0-sejr i kvartfinalen mod Liverpool.
Det store Liverpool-comeback var aldrig tæt på, da den forsvarende Champions League-vinder, Paris Saint-Germain, tirsdag aften sendte den engelske storklub ud af den fornemme europæiske klubturnerings kvartfinaler.Med en 2-0-sejr fra første møde i Paris havde franskmændene et solidt udgangspunkt til returkampen i Liverpool, og den føring var ikke i fare i en ny 2-0-sejr.
Liverpool gav den godt nok et skud, men de målchancer, som værterne skabte, blev ikke udnyttet.
I stedet slog PSG til i den anden ende, da englænderne satsede. Stjernen Ousmane Dembele blev matchvinder med to scoringer i de sidste 20 minutter.
PSG skal i semifinalerne møde vinderen af Real Madrid mod Bayern München. Her står tyskerne med det bedste udgangspunkt efter en 2-1-sejr i den spanske hovedstad.
Opgøret i Liverpool startede ganske roligt, og der gik et stykke tid, før værterne først bød sig til.
Alexander Isak fik den første mulighed, men den svenske angribers forsøg blev afværget af Matvey Safonov i det franske mål.
Inden der for alvor kom gang i opgøret, måtte Liverpools franske angriber Hugo Ekitike forlade banen med noget, der lignede en overrevet akillessene.
Mohamed Salah kom ind i stedet, og han var med i feltet, da Liverpool få minutter senere tilspillede sig en stor dobbeltchance.
Matvey Safonov hev en flot refleksredning frem i målet, og holdkammerat Marquinhos var med en lang tå akkurat over returbolden, som ellers ville være blevet sparket i kassen af Liverpool-anfører Virgil van Dijk.
De store Liverpool-muligheder blev ikke udnyttet, og som anden halvleg skred frem, blev hjemmeholdets dominans tungere i jagten på comebacket.
Liverpool troede, at holdet fik en stor mulighed for at kickstarte comebacket, da Alexis Mac Allister blev skubbet omkuld i det franske felt. Men efter et VAR-gennemsyn valgte dommeren at trække straffesparket tilbage.
Englændernes jagt på en scoring gav plads i den anden ende, og 20 minutter før tid blev det straffet.
Ousmane Dembele fik for meget plads foran Liverpool-feltet, og efter en skudfinte sparkede stjernen PSG på semifinalekurs.
Det punkterede Liverpools tro på et comeback, og i tillægstiden slog Dembele til igen, da han fik bolden perfekt serveret af holdkammerat Bradley Barcola.
/ritzau/
