Mia Blichfeldt faldt med ære mod verdensetter ved VM
Mia Blichfeldt bød i første sæt verdensetteren op til dans, men er færdig ved VM i badminton.
Mia Blichfeldt matchede i første sæt verdensetteren An Se-young, men det rakte ikke til en sensation ved VM i badminton.16-21, 10-21 tabte danskeren, der er nummer 16 i verden.
Blichfeldt blev vinder af flere lange og hårde dueller i første sæt og havde i perioder verdens stærkeste kvindelige badmintonspiller ude i tovene.
Viljen og troen var enorm, men An Se-young lavede meget få fejl. Så da hun fra 15-15 trak lidt fra, var det, som om Blichfeldt mistede nogle procenter.
Det er der ikke plads til mod sydkoreaneren, der i andet sæt var langt mere overbevisende.
Den regerende olympiske mester er på jagt efter karrierens anden VM-titel. Foreløbigt er hun klar til en kvartfinale.
Senere onsdag spiller en stribe andre danskere for det samme. Det gælder Rasmus Gemke og Anders Antonsen i herresingle, Line Christophersen i damesingle og tre doubler.
RITZAU
