Herning afviser igen Herlev og er tæt på ishockeyguld

21. APR 2026 • 21:16SPORT

Et hattrick af Herlevs Oliver True var ikke nok til at ryste Herning, der nu fører finaleserien med 3-0.

Det begynder at trække op til mesterskabsfest i Herning Blue Fox, og 14 års guldtørke kan snart være forbi for Danmarks mest vindende ishockeyklub.

Herningenserne vandt også den tredje finalekamp mod Herlev Eagles, der blev slået 4-3, og som nu har brug for et mirakel for at vinde et sensationelt dansk mesterskab.

Der skal fire sejre til at vinde finaleserien, og Herning fører 3-0. Siden man i 2003 indførte bedst-af-syv-serier i slutspillet, har intet hold præsteret at vende 0-3 til en 4-3-sejr i kampe.

Hernings Patrick Bjorkstrand åbnede scoringen efter otte minutter, da han skrabede en løs puck i mål fra tæt hold.

Herlev slog igen fem minutter senere, da Herning-målmand Janis Fecers lod et skud fra Oliver True glide under sin benskinne og videre ind i mål.

Men Nick Pastujov bragte hjemmeholdet på sejrskurs igen i starten af anden periode. I powerplay sendte han pucken op i målhjørnet og skabte ny jubel i Kvik Hockey Arena.

To minutter inde i tredje periode var det Herlevs tur til at udnytte et powerplay. Igen var Oliver True skarpretter, og igen så Fecers lidt uheldig ud i Herning-buret.

Den unge lette var til gengæld chanceløs, da True få minutter senere fuldendte sit hattrick på en friløber, efter at Herning havde mistet pucken med mange spillere fremme på banen.

Herlev-spillerne fik dog ikke lov at nyde føringen længe. Der gik 34 sekunder, før der var udlignet, og yderligere 34 sekunder senere var Herning tilbage i front.

Backen Kasper Larsen og den finske center Artturi Toivola stod for de to scoringer, der endte med at sikre hjemmeholdet sejren.

For Oliver True fik den begivenhedsrige kamp en dobbelttrist afslutning. Den målfarlige forward jævnede Herning Mathias Bau med jorden og fik matchstraf.

Dermed har han formentlig karantæne i fjerde finalekamp på fredag. Her er Herlev pisket til sejr, hvis man skal forhindre Herning i at vinde guld for første gang siden 2012.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT