Flemming Pedersen rykker igen tættere på grønsværen i FCN

24. JUN 2025 • 14:38SPORT

FCN har lavet ændringer i den sportslige ledelse. Flemming Pedersen kommer tættere på hverdagen og træningen.

De seneste år har FC Nordsjælland-ikonet Flemming Pedersen været teknisk direktør for i Right to Dreams udenlandske satsninger. Men fremover vil han oftere være at finde i Farum igen.

Som en del af en større rokade i den sportslige ledelse vil den tidligere træner for Superliga-holdet få en større rolle lokalt i Farum-klubben.

- Nu vil klublegenden rykke tættere på 3F Superligaholdets og U19-holdets hverdag og supportere Alexander Riget og trænerne i arbejdet omkring truppernes og stabens udvikling på og uden for banerne, lyder det på fcn.dk.

Alexander Riget er nyudnævnt fodbolddirektør i FCN. Han har senest været teknisk direktør i klubben, og han ser frem til at få Flemming Pedersen tættere på dagligdagen i Farum igen.

- Flemming behøver ingen introduktion. Han er en fodboldmæssig kapacitet på højeste niveau, som forstår vores kultur, der er hele fundamentet for det, vi er i stand til i FCN, siger Riget til klubbens hjemmeside.

Som en del af rokaden i FCN stopper assisterende sportschef Søren Henriksen.

I stedet bliver Hossam El Zanaty assisterende sportsdirektør i klubben. Han kommer fra en stilling i ledelsen i egyptiske FC Masar, der også hører under Right to Dream-paraplyen.

FCN sluttede som nummer fem i seneste Superliga-sæson.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT