FCN skrotter plan om at flytte aktiviteter til Hillerød

10. FEB 2025 • 15:05SPORT

FCN havde intentioner om at flytte administration og akademi til Hillerød, men det er nu skrinlagt.

Gennem de seneste år har FC Nordsjælland haft planer om at flytte sin administration og sit akademi fra Farum til Hillerød, men det er nu fuldstændig lagt i graven.

Det skriver Sjællandske Nyheder med henvisning til dagsordenen for et kommende møde i økonomiudvalget under Hillerød Kommune.

Af dagsordenen fremgår det, at FC Nordsjælland 31. januar gjorde det klart for Hillerød Kommune, at planerne om at flytte flere aktiviteter til Hillerød ikke længere er gældende.

Det betyder samtidig, at en storstilet plan om et kæmpe stadionområde i Hillerød er faldet til jorden. Det var nemlig en betingelse for planens gennemførelse, at FC Nordsjælland var en del af den.

Udviklingsselskabet, som har stået bag de storstilede planer i Hillerød, mener ikke, at der lige nu er andre klubber, der kan erstatte FCN og opfylde de krav, der er nedfældet i udviklingsaftalen for området i Hillerød.

Der var lagt op til, at området blandt andet skulle rumme et stadion med plads til 10.000 tilskuere samt en masse træningsbaner, hvor blandt andre FC Nordsjællands akademispillere skulle folde sig ud.

Det har aldrig været på tale, at FC Nordsjælland skulle have hjemmebane på det nye stadion i Hillerød. Klubben er nemlig bundet til Farum, fordi klubbens superligalicens ligger i Farum Boldklub.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT