Danske boblere giver USA håndboldlektion på Amager

21. MAR 2026 • 17:35SPORT

Mange nye navne får chancen af Nikolaj Jacobsen i denne uge, og lørdag gav de USA bank i Royal Arena.

En igangværende kampagne skal løfte håndbolden i USA før OL i Los Angeles om to år, og lørdag fik amerikanerne at mærke, hvad der skal til for at være med på topniveau.

I Royal Arena på Amager blev USA rundbarberet af Danmark og tabte 24-41, selv om Danmarks landstræner, Nikolaj Jacobsen, lod de allerstørste stjerner hvile stængerne på bænken eller tribunen.

Det amerikanske landshold består i høj grad af spillere, der har fået deres håndboldopdragelse i Europa, men som af forskellige årsager kan repræsentere USA på håndboldbanen.

Det gælder blandt andre danske Lukas Karlskov, som til daglig er andetvalg hos HØJ Elite i den danske liga. Og der er altså et stykke vej, hvis USA på nogen måder skal gøre sig gældende ved OL på hjemmebane.

Danmark skal spille igen søndag, hvor Holland venter i den tredje testkamp i denne uge.

De unge bagspillere Mads Svane, Victor Norlyk og Mads Hoxer fik lørdag lov til at begynde kampen sammen, og hvis det gav trioen lidt kuldegysninger, så er det ikke så mærkeligt.

De er nemlig alle opfostret i Mors-Thy Håndbold, og nu spiller de pludselig på landsholdet sammen.

Og hvis man skulle dømme ud fra måltavlen lørdag eftermiddag, så var det ikke helt dumt. Danmark skabte sig nemlig omgående et forspring på seks-syv mål, og den nordvestjyske trio spillede en stor rolle.

Det var dog ikke kun offensiven, der var skyld i det. Defensiven var svejset rigtig solidt sammen, og særligt Simon Hald i midtzonen gjorde livet svært for de uortodokse amerikanere.

Gæsterne var finurlige, men havde ikke den store opfindsomhed i angrebsåbningerne, og med alibi-håndbold kommer man ikke langt mod verdens bedste landshold.

Den danske føring lød på 19-11 ved pausen, men kunne sagtens have været meget større.

Kampbilledet ændrede sig ikke synderligt på den anden side af pausen. Nye navne som Steven Plucnar, Nicolaj Jørgensen og Christoffer Bonde fik masser af spilletid, og selv om de ikke kender hinanden specielt godt, voksede den danske føring støt.

Spænding var der ikke, men efter slutfløjt blev der måske knebet en lille tåre hist og her. For et par dage siden annoncerede Hans Lindberg sit landsholdsstop, og han blev på banen hyldet af flere tidligere holdkammerater.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT