Dansk sportsdirektør enig i stjernens kritik: En begynderfejl
Mange midterheller manglede afmærkning i Copenhagen Sprint, mener sportsdirektør Asbjørn Kragh Andersen.
Der er plads til forbedring af sikkerheden for rytterne i Copenhagen Sprint.Sådan lyder en udbredt konklusion efter lørdagens premiere på World Tour-cykelløbet med mål i København.
Vinderen, Lorena Wiebes, beklagede sig umiddelbart efter triumfen over utilstrækkelig afmærkning ved mange midterheller på ruten. Det medvirkede til et kæmpestyrt undervejs, hvor adskillige ryttere røg i asfalten.
Og Wiebes står ikke alene med sin oplevelse. Samme melding kommer fra Team Picnics danske sportsdirektør, Asbjørn Kragh Andersen, der sad i følgebilen bag feltet.
- Jeg har generelt en positiv oplevelse af løbet, men der var begynderfejl og ting, der skal rettes til henad vejen. Det er jeg overbevist om, at de er opmærksomme på.
- Der manglede nogle vagter til alle de midterheller. De var markeret med bånd eller en kegle på toppen, men det hjalp ikke så meget, for rytterne ramte dem alligevel, konstaterer han.
Det er første gang, dansk cykling arrangerer et løb med World Tour-status. Og den slags problemer oplever man normalt ikke i løb i højeste kategori, mener Kragh Andersen.
- Ikke i et World Tour-løb. Der skal der være styr på det. Det tror jeg, de er blevet klar over. Forhåbentlig bliver det bedre allerede søndag, siger sportsdirektøren med henvisning til mændenes udgave af løbet, der begynder søndag formiddag.
Danmarks Cykle Unions elitechef, Morten Bennekou, sad i en følgebil som sportsdirektør for det danske landshold.
Også han bemærkede problemerne med de manglende signaler, men han mener dog langtfra, at det er noget særsyn i international cykelsport.
- Det skifter lidt fra sted til sted, alt efter hvor man er i verden. Nogle steder er der flere løbsvagter, end der var her.
- De vil typisk stå med flag, eller man kunne sætte nogle høballer op. Det har man ikke gjort her, og det har jeg tænkt mig at give som feedback.
- Jeg synes ikke, det var et kæmpedrama. Det er et forbedringspunkt, siger Morten Bennekou, der i øvrigt kalder løbet for "enormt velorganiseret".
/ritzau/