Dansk SailGP-båd slutter i triumf: Et af de hårdeste år

1. DEC 2025 • 09:29SPORT

Kaptajn Nicolai Sehested jubler over, at dansk SailGP-båd kunne sikre eventsejr efter mange udskiftninger.

Den danske SailGP-båd Rockwool Racing rundede i weekenden sæsonen af med holdets første eventsejr nogensinde, da den i overbevisende stil vandt i Abu Dhabi med et forspring ned til den nærmeste rival på 15 point.

Kaptajn Nicolai Sehested er "ovenud glad" efter en sæson med både op- og nedture.

- Det har nok været et af de hårdeste år for os, siden vi startede projektet tilbage i 2020, så at slutte af på toppen er stort for både holdet og Rockwool. Nu glæder vi os til at tage denne energi med ind i 2026-sæsonen, siger Nicolai Sehested i en pressemeddelelse.

- Vi har haft mange udskiftninger på holdet i løbet af sæsonen - både i ledelsen og blandt trænere og sejlere - og nogle store ændringer lige op til dette event, så at vi kan rejse os og levere så stærkt siger meget om det, vi bygger med vores team.

Den danske båd gik ind til søndagens ræs i en stærk position efter allerede at have samlet 37 point sammen på førstedagen, lørdag, hvilket stort set sikrede sejren med to sejladser tilbage.

En 12.-plads i søndagens første sejlads satte gang i nerverne hos danskerne, men i det afgørende sidste sejlads leverede holdet en forrygende start og sejlede i mål som nummer to, hvilket var nok til at tage den samlede sejr.

Emirates Great Britain SailGP Team tog mesterskabet i 2025 efter en intens trebådsfinale mod Black Foils SailGP Team og Bonds Flying Roos SailGP Team.

Torsdag annoncerede Rockwool, at man har forlænget sponsoratet af det danske SailGP-hold frem til 2032, hvilket sikrer, at der vil være et dansk-flaget SailGP-hold på startlinjen i mindst syv år endnu.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT