Danmarks mulige VM-gruppe bliver med Mexico
Hvis Danmark i marts kvalificerer sig til VM, venter Mexico, Sydafrika og Sydkorea i gruppespillet.
Hvis det i marts lykkes Danmark at kvalificere sig til næste sommers VM i fodbold i USA, Canada og Mexico, venter der en ganske overkommelig indledende gruppe.Ved lodtrækningen fredag i den amerikanske hovedstad, Washington D.C., havnede vinderen af Danmarks playoffkampe i marts i gruppe A med Mexico, Sydafrika og Sydkorea.
Det betyder samtidig, at danskerne skal spille to kampe i Mexico, hvis kvalifikationen kommer i hus. Den sidste gruppekamp skal spilles i Atlanta i USA. Danmark var i 1986 med til sin første VM-slutrunde i netop Mexico.
Mexicanerne spiller åbningskampen ved VM mod Sydafrika, og derfor skal Danmark, hvis holdet kommer med, åbne med at spille mod Sydkorea.
Mexico mod Sydafrika er en gentagelse af åbningskampen ved VM i 2010, der blev spillet i Sydafrika. Det opgør endte dengang 1-1.
Men forud for det skal danskerne altså lige kvalificere sig.
VM-skæbnen afgøres til marts, hvor det først gælder Nordmakedonien hjemme. I tilfælde af sejr afgør en udekamp mod Irland eller Tjekkiet, om Danmark skal til VM.
Nummer to i gruppe A skal efter gruppespillet parres med nummer to i gruppe B, og i den havnede Canada, Qatar, Schweiz og en europæisk playoffvinder, der bliver enten Italien, Wales, Bosnien eller Nordirland.
Mens lodtrækningen altså faldt ganske fornuftigt ud for vinderen af Danmarks playoffkampe, venter der omvendt hård gruppemodstand for Norge, der skal med til VM for første gang i 28 år.
Nordmændene med cheftræner Ståle Solbakken havnede i gruppe med Frankrig, Senegal og vinderen af den kontinentale playoff 2. Den sidste plads går enten til Bolivia, Surinam eller Irak.
Den sidste værtsnation, USA, endte i gruppe D, der også indeholder Paraguay, Australien og en europæisk playoffvinder, der bliver Slovakiet, Kosovo, Tyrkiet eller Rumænien.
VM i 2026 bliver for første gang med 48 hold, der er blevet fordelt i 12 grupper med fire hold i hver.
/ritzau/
