Bayern-træner før topbrag: Kane bliver bedre som god vin

28. APR 2026 • 02:49SPORT

Bayern Münchens Harry Kane har scoret 53 mål i 45 kampe før tirsdagens CL-semifinale mod PSG i Paris.

Bayern Münchens cheftræner, Vincent Kompany, hylder sin stjerneangriber Harry Kane forud for semifinalen i Champions League mod Paris Saint-Germain tirsdag aften.

Kane har scoret 12 mål i 11 Champions League-kampe i denne sæson. Han står noteret for 53 mål i 45 kampe på tværs af alle turneringer for den tyske storklub siden sæsonstart.

Det er et imponerende antal mål for enhver fodboldspiller – men især for en mand, der fylder 33 år til sommer og ofte falder dybt i banen for at deltage i opspillet frem for blot at spare energi til feltet.

Kane skiftede fra Tottenham i Premier League til Bayern München i 2023.

Kompany roser blandt andet Kanes evne til at score fra forskellige positioner og hans lederskab på banen.

- Det, vi tydeligvis ser meget mere af, er hans spilfordeling og hans arbejdsindsats for holdet samt hans spilintelligens generelt. At kombinere den del af hans spil med de tal, han har, kræver, at man arbejder for at hjælpe holdet fremad og stadig når frem i feltet, så det er ikke let.

- Det er noget, vi har set og nydt, og det blev måske undervurderet i England, men han bliver bedre med alderen som en god vin, så jeg nyder også at se den side af hans spil hos os, siger Vincent Kompany.

Bayern har allerede sikret sig Bundesliga-titlen og er i finalen i den tyske pokalturnering. PSG er tæt på endnu et fransk mesterskab, samtidig med at holdet jagter en Champions League-titel for anden sæson i træk.

Kompany er udelukket fra sidelinjen til tirsdagens semifinale efter en advarsel mod Real Madrid i kvartfinalen. Bayern må også undvære Raphaël Guerreiro og Serge Gnabry.

Fraværet af Gnabry betyder, at Jamal Musiala forventes at starte mod det hold, som han brækkede benet imod under klub-VM-kampen sidste år.

Den første af de to semifinaler fløjtes i gang tirsdag klokken 21 på Parc des Princes i Paris.

Der er returkamp i Tyskland på Allianz Arena 6. maj.

/ritzau/AFP

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT