Bayern knækker Schmeichel og Celtic med fransk tordendrøn

12. FEB 2025 • 23:04SPORT

Kasper Schmeichel blev passeret af et knaldhårdt spark fra Michael Olise, da Celtic tabte 1-2 til Bayern i CL.

Celtic får overordentligt svært ved at nå ottendedelsfinalen i Champions League efter onsdagens nederlag til storholdet Bayern München.

Hjemme på Celtic Park tabte det skotske mesterhold med Kasper Schmeichel på mål 1-2 til Bayern, der blev sat i gang af et formidabelt spark fra franskmanden Michael Olise.

Harry Kane udbyggede efter pausen, men en sen reducering sørgede for en smule spænding om avancementet fra playoffrunden inden næste uges returkamp i det sydlige Tyskland.

Også indledningen på kampen var tæt på at blive eventyrligt god for det undertippede hjemmehold.

Mindre end et halvt minut var spillet, da Nicolas Kühn sparkede bolden fladt i nettet. Mens jublen stod på, begyndte hjemmeholdets spillere dog at indse, at linjedommeren stod med flaget i vejret.

Foran mål havde Adam Idah nemlig haft indflydelse på sekvensen fra sin offsideposition, og målet blev annulleret.

Celtic stod disciplineret på banen, og Schmeichel havde godt styr på det meste, der kom hans vej. Men landsholdskeeperen kunne ikke stillet noget op, da Olise svingede venstreskøjten i første halvlegs sidste minut.

Olise tog chancen fra kanten af feltet og hamrede den med stor kraft i nettet bag den sagesløse dansker.

Celtic vil også ærgre sig over situationen kort efter pausen, hvor Kane i helt fri position sparkede et hjørnespark i nettet til 2-0.

Det lignede afgørelsen, men med Daizen Maeda som den primære drivkraft formåede værterne at stable en god slutspurt på benene.

Maeda var først tæt på at score fra en spids vinkel, og kort efter stod han godt placeret foran mål, da et hjørnespark endte i panden på ham.

Målet gav fornyet tro på tingene på lægterne, der livede op, men de erfarne tyskere lod ikke sejren glide dem af hænde.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT