Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme efter nyt pointtab

5. DEC 2025 • 05:42SPORT

Tre gange på en måned har Manchester United smidt føring og spillet uafgjort til frustration for cheftræneren.

Manchester United mangler for tiden evnen til at omsætte føringer til sejre i Premier League.

Det mener cheftræner Ruben Amorim, efter at hans hold torsdag aften måtte nøjes med 1-1 mod West Ham.

Gæsterne fra bunden af rækken udlignede med ti minutter tilbage af opgøret på en tilfældig chance efter et hjørnespark.

- Vi skulle have lukket kampen ved at holde på bolden, for kampen var til at vinde, siger Amorim ifølge nyhedsbureauet AFP.

- Vi havde kampen under kontrol. Vi vidste, at vi skulle forsvare os langt fra vores eget felt, hvor dødbolde altid kan blive et problem. Det formåede vi ikke. Vi kunne ikke holde på bolden og smed igen to point, siger han.

Det er tredje gang i de seneste fem kampe, at United ikke har formået at omsætte føringer til tre point. I november var det også tilfældet i kampe mod Nottingham Forrest og Tottenham.

Torsdag aften sørgede Diogo Dalot for en 1-0-føring til United efter en lille times spil, inden portugiseren blev udskiftet ti minutter senere.

Her kom danske Patrick Dorgu på banen, da hjemmeholdet skulle sørge for at køre sejren hjem.

Det gik dog galt i det 83. minut, da bolden blev headet videre til West Hams Soungoutou Magassa efter et hjørnespark. Magassa fandt et hul i et ellers tætbefolket United-felt og udlignede til 1-1.

På sidelinjen ærgrede Ruben Amorim sig.

- Det er virkelig frustrerende, for vi havde kampen under kontrol, og vi vandt ikke, siger han.

Roy Keane, der er tidligere United-spiller og i dag gør sig som fodboldekspert, siger til mediet Sky Sports, at han er skuffet hver gang, han ser Manchester United spille.

- De er ikke kliniske. De er ikke brutale nok til at få arbejdet gjort færdigt, siger Keane.

- I de sidste tre-fire kampe har de virket desperate. Det har været virkelig dårligt. Når de skal gøre arbejdet færdigt, har de næsten virket bange, siger han.

Manchester United indtager en ottendeplads i Premier League efter 14 spillerunder. Holdet har 22 point, hvilket er 11 færre end ligaens førerhold fra Arsenal.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT