Ajax smider træneren ud efter vaklende sæsonstart
Kasper Dolberg og Anton Gaaei skal have ny cheftræner, for John Heitinga er fyret i Ajax efter 15 kampe.
Det er en udsat position at være cheftræner hos den hollandske fodboldmastodont Ajax i disse år.Torsdag meddeler klubben på sin hjemmeside, at John Heitinga er fyret med øjeblikkelig virkning.
Dermed nåede klubbens tidligere topspiller blot 15 kampe i spidsen for holdet, inden han blev vejet og fundet for let.
I Æresdivisionen indtager Ajax fjerdepladsen efter 11 spillerunder, mens holdet ligger sidst i den 36 hold store Champions League-tabel efter nul point og en målscore på 1-14 efter fire kampe. Senest tabte holdet 0-3 hjemme til Galatasaray onsdag aften.
Teknisk direktør Alex Kroes erkender, at det er tidligt at fyre træneren tre måneder inde i sæsonen, men klubledelsen ser ingen anden udvej.
- Det er en smertefuld beslutning. Men når vi ser tilbage på de seneste måneder, må vi konstatere, at tingene har udviklet sig ganske anderledes, end vi havde forestillet os. Vi har set for lidt fremgang og har unødvendigt smidt point.
- Vi ved, at det kan tage tid for en ny træner at arbejde med en trup, der har gennemgået ændringer. Vi har givet John den tid, men vi mener, det er bedst for klubben at udpege en anden til at lede holdet, siger den tekniske direktør.
Det er langtfra nogen uvant situation for Ajax at skifte træner i disse år.
Siden Erik ten Hag forlod klubben i sommeren 2022 efter at have haft stor succes, har klubben syv gange ansat en cheftræner - i to tilfælde Heitinga, der også agerede midlertidig træner i et halvt år i 2023.
Nu står den tidligere europæiske mesterklub foran den ottende cheftræneransættelse på lidt over tre år.
Ajax har vundet det hollandske mesterskab 36 gange, men ikke siden 2021/22-sæsonen. I sidste sæson kollapsede holdet, da et sikkert mesterskab blev sat over styr i de sidste fem spillerunder.
Danskerne Kasper Dolberg og Anton Gaaei spiller for Ajax.
/ritzau/
