Økonomiprofessor advarede folk bag kryolitdokumentar før udgivelse

14. FEB 2025 • 17:26INDLAND/KRIMINAL

En af kilderne i kritiseret kryolit-dokumentar var kritisk over for dokumentars centrale tal før premiere.

Økonomiprofessor Torben M. Andersen, som er formand for Grønlands Økonomiske Råd, var inden udgivelsen af dokumentarfilmen "Grønlands hvide guld" kritisk over for brugen af et tal om omsætningen fra en kryolitmine.

Ifølge DR mente han, at det ville afspore debatten. Han oplyste også, at han ville gentage sin kritik, efter at dokumentaren udkom.

Det skriver DR i et dokument, hvor de beskriver arbejdsprocessen bag, som er blevet fremlagt fredag.

Ifølge DR's gennemgang skal han have stillet sig kritisk over for brugen af tallet både i forsommeren 2024 og i starten af 2025.

I dokumentaren, som er produceret for DR, hævdes det, at Danmark har haft en omsætning på op mod 400 milliarder kroner på en kryolitmine i Grønland i nutidskroner.

Førende økonomer og kritikere mener, at det i dokumentaren fremstår som om, at det er Danmarks afkast på minen - altså hvad der er tjent.

DR afviser i dokumentet, at der bliver sat lighedstegn mellem omsætning og afkast i dokumentaren.

Under arbejdet med dokumentaren var økonomiprofessoren ikke den eneste kritiske røst.

I dokumentet skriver DR, at Kasper Regenburg, som er post.doc. på CBS, blev hyret til at lave stikprøver af redaktionens måde at læse regnskaber fra kryolitselskaberne på.

Han understregede, at han ikke mente, at omsætningen var en retvisende måde at opgøre Danmarks samfundsfortjeneste.

I dokumentet om arbejdet beskriver DR, at redaktionen bag dokumentaren nåede frem til, at man ikke kunne konkludere, hvad Danmark havde fået ud af minen, men kun hvad der var blevet omsat for.

- Og så vise, at der internationalt er uenighed mellem økonomer om, hvordan man egentlig skal opgøre det økonomiske forhold, lyder det.

Torsdag forholdt nyhedsdirektør Sandy French sig til kritikken i en pressemeddelelse fra DR.

Her lød det, at man ville offentliggøre dokumentet om arbejdsprocessen torsdag, ligesom DR vil sætte gang i en gennemgang af eksternt producerede dokumentarer.

/ritzau/

MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT