Netbank og mobilbank er oppe igen efter nedbrud
28. AUG 2022 • 18:58 • INDLAND/KRIMINAL
Driftsudfald hos it-leverandør betød, at netbank hos banker som Nykredit og Spar Nord var nede søndag.
Virksomheden BEC, der er it-leverandør til finanssektoren, var søndag ramt af et nedbrud, som er løst sidst på eftermiddagen.Netbank, mobilbank og MobilePay og pengeautomater er tilbage i normal drift for de berørte kunder.
Det fremgår af selskabets hjemmeside.
Omkring 25 danske pengeinstitutter, heriblandt banker som Nykredit, Spar Nord og Arbejdernes Landsbank, har været ramt af problemer.
De sidste udeståender med visse betalingskort og pengeautomater blev løst omkring 17.40, hvorefter BEC kunne melde om normal drift.
Fejlen opstod efter en planlagt genstart af centrale systemer natten til søndag, oplyser kommunikationsdirektør i BEC, Jens Møller Nielsen.
Udenlandske banker med danske afdelinger som Swedbank, Citi og BNP Paribas er også kunder hos BEC.
/ritzau/
SENESTE INDLAND/KRIMINAL
6. DEC 2025 • 08:15 • INDLAND/KRIMINAL
Dyrenes Beskyttelse vil have overvåget grisestalde døgnet rundt5. DEC 2025 • 16:23 • INDLAND/KRIMINAL
Zentropa kræver Mads Mikkelsen-video fjernet af Homeland Security5. DEC 2025 • 11:29 • INDLAND/KRIMINAL
Jødisk museum får penge til at styrke unges viden og bekæmpe antisemitisme5. DEC 2025 • 10:53 • INDLAND/KRIMINAL
Nu kan danske byer ansøge om at blive Europas kulturhovedstad i 2032MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)
6. DEC 2025 • 08:15 • INDLAND/KRIMINAL
Dyrenes Beskyttelse vil have overvåget grisestalde døgnet rundtSENESTE RITZAU
7. DEC 2025 • 22:37 • ERHVERV/POLITIK
LA vil ikke uddele flere statsborgerskaber før screening indføres