Forskere finder ud af hvorfor genvariant øger risiko for Alzheimers
Genvariant, som op mod 1,5 millioner danskere bærer, blokerer for, at nerveceller kan skifte brændstof.
Forskere fra Aarhus Universitet har fundet ud af, hvorfor et særligt gen giver en markant forhøjet risiko for at udvikle Alzheimers.Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
Det har vist sig, at genet kaldet "Apoe4" blokerer for, at celler kan finde andre energikilder, når de ikke længere kan optage sukkerstoffet glukose.
Opdagelsen giver indsigt i, hvorfor vi med alderen kan udvikle Alzheimers, lyder det fra professor ved Institut for Biomedicin Thomas Willnow, der står bag studiet.
- Evnen til at udnytte glukose aftager i den aldrende hjerne, og det tvinger nervecellerne til at bruge alternative energikilder.
- Vores forskning viser nu, at den kilde er lipider, forklarer han.
Lipider er en gruppe organiske stoffer, der er en vigtig byggesten i celler og ligesom glukose udgør en vigtig energikilde.
Men hvis man bærer "Apoe4", kan man ikke skifte "brændstof" fra glukose til lipider.
- Genvarianten blokerer simpelthen for den receptor på nervecellerne, som er nødvendig for lipidoptagelse, siger Thomas Willnow.
Omkring 24 procent af verdens befolkning er bærere af mindst én kopi af "Apoe4". To til tre procent har to kopier og er dermed i højrisiko, skriver universitetet i meddelelsen.
I Danmark anslås det, at op mod 1,5 millioner mennesker kan være bærere af mindst én kopi af "Apoe4".
Forskernes opdagelse giver håb - og endda muligheder for behandlinger, lyder det fra Thomas Willnow.
- Nu hvor vi forstår, hvorfor hjernens funktion svækkes, kan vi begynde at undersøge, hvordan vi kan forebygge eller forsinke processen.
- Der findes allerede lægemidler på markedet, der målretter kroppens evne til at udnytte lipider.
- Det kan vise sig, at et af disse midler kan bruges i behandlingen - eller endda forebyggelsen - af Alzheimers. Jeg er meget optimistisk, siger professoren.
55.000 danskere lider af Alzheimers, som er den mest udbredte demenssygdom herhjemme.
/ritzau/