DMI varsler om tæt tåge og rimtåge i det meste af landet
Frem til tidlig lørdag morgen er store dele af landet dækket af tæt tåge eller rimtåge med kort sigtbarhed.
I aftentimerne 2. juledag og frem til tidlig lørdag morgen rammes det meste af landet af tæt tåge eller tæt rimtåge.Sådan lyder det i en varsel fra Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) fredag aften kort før klokken 21.
Varslet gælder særligt i det nordlige, østlige og vestlige Jylland samt Fyn og Vestsjælland.
I resten af landet kan tågen også vise sig, men sigtbarheden forventes ikke at komme under 100 meter i de øvrige landsdele.
Definitionen på tæt tåge er en sigtbarhed under 100 meter.
- Lufttemperaturen kan lokalt komme under nul grader, hvilket gør, at tågen bliver kategoriseret som rimtåge, der afsætter rim på kolde overflader og dermed kan give rimglatte veje, skriver DMI.
Fugtig luft befinder sig over Danmark, hvilket skyldes tågedannelsen.
Sammen med svag vind og mange steder skyfrit vejr giver det gode muligheder for dannelse af tåge, som altså flere steder kan blive tæt, lyder det fra DMI.
Varslet løber frem til klokken 06 lørdag morgen.
2. juledag har været den største hjemrejsedag i julen, men fredag aften, hvor tågen har sænket sig, er den værste trafikstorm redet af.
Særligt sidst på formiddagen og først på eftermiddagen tegnede sig for de travleste tidspunkter på vejene.
/ritzau/
