Troels Lund skal diskutere yderligere støtte til Ukraine i Bruxelles
Ved sidste forsvarsmøde under dansk EU-formandskab fylder militær støtte og krigserstatningslån til Ukraine.
Yderligere militær støtte via krigserstatningslån til Ukraine er øverst på dagsordenen ved det sidste forsvarsministermøde under det danske EU-formandskab, der foregår mandag.Det skriver Forsvarsministeriet i en pressemeddelelse.
Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) deltager i mødet, der afholdes i Bruxelles.
Her skal han sammen med ministre fra andre EU-lande diskutere, hvordan EU kan håndtere Ukraines militære behov.
Det kan blandt andet gøres med yderligere støtte til Ukraine gennem et såkaldt krigserstatningslån.
- Det er strategisk vigtigt for EU at opretholde et højt niveau af støtte til Ukraine og sikre mere langsigtet finansiering, for eksempel gennem et krigserstatningslån baseret på de immobiliserede russiske centralbankaktiver, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen i meddelelsen.
Et krigserstatningslån vil ifølge forsvarsministeren kunne sikre betydelig støtte til Ukraine på basis af den krigsskadeserstatning, som Ukraine har "krav" på fra Rusland.
Ministeren fremhæver aftaler fra det danske EU-formandskab om det Europæiske Forsvarsindustriprogram, hvor der afsættes 2,2 milliarder kroner frem til 2028 til forsvarsindustrielt samarbejde med Ukraine.
- Jeg er glad for, at det er lykkedes det danske EU-formandskab at lande konkrete aftaler, der styrker samarbejdet og integrationen mellem den ukrainske og europæiske forsvarsindustri, siger forsvarsministeren og tilføjer:
- Ukraine er verdensførende og har udviklet et unikt samarbejde mellem forsvar, industri og forskning. Vi kan - og skal - lære af ukrainsk innovation og teknologiudvikling.
Det formelle EU-forsvarsministermøde er det sidste i rækken, inden Danmark skal give formandskabet videre til Cypern.
Danmark overtog EU-formandskabet 1. juli i år. Rådet er sammen med Europa-Parlamentet medlovgiver på de lovforslag, som kommissionen fremsætter.
Det er ottende gang, at Danmark har EU-formandskabet.
Rollen som formandskab indebærer blandt andet, at landet planlægger og leder Rådets møder.
/ritzau/
