Regeringen vil forsøge at styrke svækkede sprogfag efter ringe omtale

27. AUG 2025 • 10:35ERHVERV/POLITIK

Uddannelsesminister Christina Egelund er ærgerlig over lav interesse for sprogfag og vil styrke med millioner.

Efter år med negativt fokus på humanistiske uddannelser vil regeringen nu forsøge at stoppe den negative udvikling for sprogfagene tysk og fransk.

Det skal ske med en tilførsel på 68 millioner kroner, der skal gå til at styrke uddannelsen i de to sprog.

Nedgangen i antallet af studerende kan ifølge Christina Egelund (M), minister for uddannelse og forskning, blandt andet forklares med en ringe omtale fra Christiansborg.

- Det sker på baggrund af, at man i mange år har skældt ud på de humanistiske uddannelser, siger hun og fortsætter:

- Det, tror jeg, har sat sig i et dramatisk fald i optaget på de helt elementære sproguddannelser som tysk og fransk, så optaget nu er et sted, der kalder på handling.

De seneste mange år er det over en bred kam gået nedad for sprogfagene.

Studieoptaget hos de almene sprogfag er fra 2011 til 2025 faldet fra cirka 1900 til omkring 1000.

Specifikt på tysk- og franskuddannelserne er optaget i samme periode faldet med 60 procent til 84 optagne studerende i 2025.

Den udvikling er sket, selv om der samlet set kommer flere og flere studerende på de videregående uddannelser.

Her er det særligt de naturvidenskabelige og tekniske uddannelser, der har fået flere ansøgere i stedet.

Egelund erkender, at det politiske niveau selv har et ansvar for det problem, hun nu forsøger at løse.

- Det er klart, at hvis vægtige stemmer i samfundet har sagt, at man ikke har brug for humanistiske uddannelser, så er der færre, der søger den vej, siger Christina Egelund.

De 68 millioner kroner på næste års finanslov skal bruges på at gøre uddannelsesretningerne mere attraktive, lyder det.

- For det første koster det mange penge at lave gode uddannelser, siger Christina Egelund.

Pengene kan bruges på at øge undervisningskvaliteten, gøre udvekslingsmulighederne bedre - og ellers vil ministeren i dialog med universiteterne om, hvordan millionerne konkret kan bruges godt.

50 millioner kroner kommer fra finansloven for 2026, mens 18 millioner kroner afsættes i kvalitetsmidler til indsatser på fremmedsprogsområdet.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT