Partier forsøger at lægge pres på Moderaterne inden skæbnemøde

22. MAJ 2026 • 11:57ERHVERV/POLITIK

Liberal Alliance og Danmarksdemokraterne vil have Moderaterne til at støtte en blå regering på skæbnemøde.

Hvis Moderaterne virkelig handler om noget og ikke nogen, så bør partiet støtte en blå regering ifølge flere partier.

Moderaterne skal fredag eftermiddag mødes med Venstre og give tilsagn om, hvorvidt partiet vil være støtteparti og pege på en borgerlig regering mod at få meget af sin politik igennem.

- Så simpelt er det. Nu er tiden kommet til at vise, at Moderaterne handler om noget - og ikke nogen, skriver partiformand Alex Vanopslagh (LA) på sociale platforme.

Moderaterne vil i regering, har formand Lars Løkke Rasmussen (M) sagt. Han har lavet en deadline for at danne en ny regering, som udløber fredag, hvor han mødes med formand og forhandlingsleder Troels Lund Poulsen (V).

Under valgkampen i marts har han ofte sagt, at dansk politik bør handle om "noget og ikke nogen", hvilket andre partier har kritiseret ham for, fordi han fastholder at ville med i regering.

I stedet har Venstre, Liberal Alliance og De Konservative tilbudt Moderaterne at blive støtteparti for en VLAK-regering mod, at Moderaterne får meget af sin politik igennem.

Men Løkke har kaldt det en "prøveballon" som ikke kan flyve, inden parterne mødes fredag. Det er uvist, om de kan blive enige, eller om Løkke i stedet vil pege på en ny forhandlingsleder fredag.

Ifølge Liberal Alliance bør Løkke dog i stedet pege på en borgerlig regering fremfor en rød, som han tidligere har forhandlet med i over seks uger, da fungerende statsminister Mette Frederiksen (S) var forhandlingsleder.

- Lige nu kan du tilvælge et kompromis, som både gør Danmark markant stærkere i en usikker tid, og som vi begge ved involverer flere af Moderaternes mærkesager, end du nogensinde får igennem med Mette Frederiksen og Enhedslistens hovedbestyrelse, skriver Alex Vanopslagh.

Danmarksdemokraterne vil have Løkke ud af busken.

- Med det borgerlige ophav, han har, så skal han selvfølgelig melde sig ind i den borgerlige blok. Det vil være bedst for danskerne og for Danmark, siger partiformand Inger Støjberg (DD) til DR.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT