Fødevareminister uenig i Etisk Råds løsning på antibiotikaresistens

7. NOV 2025 • 14:28ERHVERV/POLITIK

Etisk Råd anbefaler omlægning til økologisk dyreproduktion. Det er kun del af løsningen, siger Jacob Jensen.

Fødevareminister Jacob Jensen (V) mener ikke, at en omlægning af landbrugets dyreproduktion er en løsning på problemet med antibiotikaresistens.

Det siger han til Ritzau.

- Udfordringen er, at dyrevelfærd og lavere antibiotikaforbrug koster noget, og det skal man som forbruger være med til at betale. Det er svært, især i en situation, hvor fødevarepriserne i forvejen er høje, lyder det.

Spørgsmål: Kunne I så ikke gøre det billigere at købe økologisk i stedet for eksempelvis at sænke afgiften på chokolade?

- Det kan i hvert fald gøres billigere at producere økologisk, så det bliver billigere at levere til markedet.

- I al beskedenhed er det et lille skridt på vejen, at jeg har været med til at fjerne gebyrer for omkring 50 millioner kroner for produktionen. Vi har også et fordoblingsmål for økologi inden 2030, siger ministeren.

Han ser øget økologisk produktion som en del af løsningen. Han mener dog, at der er behov for, at EU løfter i flok på området, fordi problemet ellers bare skubbes rundt i regionen.

Antibiotikaresistens er af WHO blevet udpeget som en af de største trusler mod verdenssundheden på nuværende tidspunkt.

Årsagen er, at når mennesker regelmæssigt bliver eksponeret for antibiotika - eksempelvis gennem det kød, man spiser - så kan bakterier modstå effekten af medicinen.

Etisk Råd kom fredag med en anbefaling om at omlægge produktionen af hensyn til antibiotikaresistens.

Rådet peger på, at en økologisk produktionsform både vil forbedre dyrevelfærden og reducere antibiotikaforbruget markant.

I anledning af udtalelsen retter oppositionspartiet Alternativet også kritik mod regeringen i et skriftligt svar til Ritzau.

- Det er en hån mod fremtidige generationer, at politikerne prioriterer landbrugets interesser over folkesundheden. Hvis vi skal handle etisk, skal vi vælge sundhed over svin, lyder det fra partiets ordfører for landbrug, fødevarer og dyrerettigheder, Helene Brydensholt.

Den kritik giver Jacob Jensen dog ikke meget for.

- Så vidt jeg husker, er Alternativet selv med i både veterinæraftalen og dyrevelfærdsaftalen, så det må jo stå for deres egen regning.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT