– Jeg ved ikke, om vi kan gøre andet end at følge den indstilling, som vi får. Men det er sådan lidt med en blandet fornemmelse, hvis vi ender med at gøre det.
Morten Riis er både nervøs på vegne af de cirka 10 ukrainske børn, der stadig skal gå i modtageklasse. Og på vegne af de op til 24, der snart skal sluses ud i folkeskolerne. Men også på vegne af de skoler, der skal modtage dem.
– Jeg har mange spørgsmål om, hvordan man kan garantere en god chance, både til de her elever og til deres undervisere, siger han.
– Jeg tror, at det bliver svært for de 10 ukrainske elever, der er kommet i dette skoleår. Der kommer jo også stadig nye elever fra Ukraine, og mig bekendt er krigen ikke lige ved at slutte, siger Morten Riis.
– Jeg tror også, at det kan blive svært for de elever, der har været her længere og nu bliver sluset ud på distriktsskolerne. Jeg behøver bare at tænke på, om mine børn ville kunne begå sig i en almindelig klasse i Ukraine.