Bedre normeringer for de store børn – men ikke for de små

Bedre normeringer for de store børn – men ikke for de små
Trilobitten er Bornholms største integrerede institution med 132 børn. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
FAMILIE | Søndag 23. februar 2025 • 11:00
FAMILIE | Søndag 23. februar 2025 • 11:00

Læs hvor mange børn, der skal deles om en voksen på Bornholm i forhold til resten af landet.

6 børn pr. voksen er blevet til 5,1 på Bornholm. 6,1 børn pr. voksen er blevet til 5,9, hvis man tager landsgennemsnittet. Sådan har normeringerne for antal børn pr. pædagogisk personale for børnene i alderen 3-5 år ændret sig i de kommunale og selvejende daginstitutioner fra 2019 til 2023 ifølge tal fra Danmarks Statistik. Regionskommunens årlige lønudgifter til pædagogisk personale i de kommunale daginstitutioner er da også steget fra 68.516.000 kroner i 2020 til 83.389.000 kroner i 2023, viser tal BRK. Men selvom normeringerne for børnehavebørnene er blevet bedre, er alt ikke fryd og gammen i forhold til voksne hænder, der skal tage sig af børnene i institutionerne. Sådan lyder det fra den pædagogiske leder af regionskommunens største integrerede institution, Trilobitten.

– Det er ikke helt det, vi oplever nede på gulvet, men jeg græder ikke. Jeg synes, det er en fantastisk god arbejdsplads. Børnene er glade og forældrene er glade. Selvfølgelig knokler pædagogerne heroppe, men de gør en fremragende indsats, siger Thomas Kristensen.



Der er fuld fart på børnene i Trilobitten. Arkivfoto. Jens-Erik Larsen

 

Ser sig blind på tallene

Hvad normeringerne for de mindste børn angår, har Bornholm til gengæld ikke noget at bryste sig af, når man sammenligner med landstallene.

I 2019 var der 3,6 børn pr. voksen i dagplejen og 3,4 børn i alderen 0-2 år for de integrerede institutioners vedkommende. I 2023 var der 3,5 dagplejebørn pr. voksen og 3 for de 0-2-årige institutionsbørn, men på landsplan hed tallene i 2023 henholdsvis 3,2 for dagplejebørn og 2,9 for de mindste i institutionerne. Tallene dækker vel at mærke over samtlige ansatte i institutionerne med pædagogiske opgaver. Her tæller ledere, studerende og vikarer også sammen med uddannede pædagoger, pædagogiske assistenter og medhjælpere. Og det gælder uanset hvor meget kontakt de har med børnene.

– Det er ret komplekst, hvordan de tal bliver gjort op. Nogle forældre ser sig lidt blinde på de her tal, og så kan de ikke forstå, hvorfor pædagogen ude på gul stue pludselig er alene med otte børn.

Sådan er virkeligheden, og jeg så da gerne, at normeringerne blev endnu bedre, men jeg er glad for at være i en kommune, hvor man aktivt er gået ind og støttet op om de statslige minimumsnormeringer. Det har givet mig nogle muligheder for at løfte fagligheden, siger Kasper Lau Larsen, der er pædagogisk leder i Klemensker Børnehus.

Flere udsatte familier

Han påpeger samtidig, at Bornholm ikke er helt sammenlignelig med det gennemsnitlige Danmark, når det kommer til behov for ressourcer i institutionerne.

– Det er heller ikke nogen hemmelighed, at vi står i en situation på Bornholm, hvor der er en del familier i udsatte positioner; forældre og børn, der måske har brug for ekstra pædagogisk opmærksomhed og indsats, siger Kasper Lau Larsen.

Klemensker Børnehus har lige nu ikke problemer med at holde personalestaben ved lige.

– Sidst vi skulle finde en ny pædagogisk assistent og en pædagog, havde vi mange gode ansøgere. Men jeg ved også, at der er kollegaer, der har haft svært ved at finde nogle nu, siger Kasper Lau Larsen. Han frygter dog samtidig, at det også i hans institution vil kunne blive en udfordring på sigt.

– Jeg har indtrykket af, at der er otte studerende på det nye pædagoghold, der lige er startet op, hvis ikke mindre. Det kan godt give noget bekymring for, om vi kan bevare uddannelsen herovre, siger han.

I 2019 var der, hvad der svarer til 236 fuldtidsstillinger af pædagogisk personale på Bornholm. Det tal lød på 290 i 2023. Andelen af pædagogiske ledere udgjorde 15 i 2019 og fortsat 15 i 2023. Og børnetallet – det har ifølge Danmarks Statistik ligget nogenlunde stabilt fra, hvad der svarer til 1.103 fuldtidspladser i 2019 til 1.142 i 2023.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT