– Den lave og stabile ledighed viser, at der fortsat er godt sug i arbejdsmarkedet. Beskæftigelsen stiger fortsat fornuftigt og betyder, at jobmulighederne er fornuftige for de personer, der bliver berørt af ledighed. Det skal vi naturligvis glæde os over, da en lav ledighed er godt for den enkelte og dansk økonomi, lyder det.
Danmarks Statistik skriver, at Nordsjælland, Bornholm og Vestjylland kan deles om at have landets laveste ledighedsprocent på 2,2 procent.
Byen København har landets højeste ledighedsprocent på 3,6 procent, lyder det.
Ledighedsprocenten i alle landsdele bortset fra byen København og i Nordjylland er uændret, lyder det fra Danmarks Statistik.
Ifølge Erik Bjørsted, som er cheføkonom hos Dansk Metal, betyder stigningen i ledighedsprocenten ikke, at der er blevet færre job - tværtimod.