Hvad går det nu ud på?

Hvad går det nu ud på?
Men det ændrer ikke de grundlæggende regler for, hvad borgere må mene og sige, mener Jan Eskildsen. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
SYNSPUNKT | DEBAT | 19. MAJ • 19:00
Af:
Jan Eskildsen
Sandvig
SYNSPUNKT | DEBAT | 19. MAJ • 19:00

Eskildsen understreger, at der er tale om et støtteprogram, ikke om en censurlov.

EU's kultur- og medieministre har netop vedtaget Rådets position om et nyt program, AgoraEU, som skal samle støtten til kultur, medier og civilsamfund fra 2028 til 2034. Programmet er dermed politisk på plads blandt medlemsstaterne og skal nu færdigforhandles med Europaparlamentet, før budget og detaljer ligger endeligt fast.

Vigtig indgang

AgoraEU bliver den centrale indgang til EU midler på tre områder: kultur, uafhængige medier og demokrati/grundlæggende rettigheder.

Det bygger videre på eksisterende ordninger som Creative Europe og Citizens, Equality, Rights and Values, men samler dem i én fælles ramme. Tanken er at styrke et levende offentligt rum i Europa, hvor kunst, journalistik og civilsamfund kan fungere på tværs af landegrænser.

Debatten går primært på, hvad dette betyder politisk. Tilhængere ser programmet som en nødvendig investering i kultur, frie medier og foreninger i en tid med pres på demokratiet. Kritikere frygter, at midlerne vil komme bestemte værdier og dagsordener til gode på bekostning af andre.

Vigtigt er det, at AgoraEU er et støtteprogram – ikke en ny censurlov, som jeg allerede har set, at nogen vil gøre det til.

Det afgør, hvem der kan få tilskud, men ændrer ikke de grundlæggende regler for, hvad borgere må mene og sige.

Den diskussion bør tages på et oplyst grundlag.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
Oliekongen nyder sit nye liv
EKSKLUSIV | ABONNENT

Oliekongen nyder sit nye liv

Manden bag rapsolie-eventyret på Lehnsgaard.
FÅ ABONNEMENT