Men politianmeldelsen viser, hvor hårdt konflikten er kørt op. Og der er kun én vej at gå for den bornholmske fagbevægelse: Holdt fast i jeres sammenhold om sagen, bliv ved at kæmpe for at få overenskomstdækket Hotel Siemsens Gaard. Hans August Lunds komplette afvisning af overhovedet at ville tale overenskomst med 3F Bornholm illustrerer tydeligt hans egoistiske tilgang til arbejdsmarkedet. Han anerkender tilsyneladende slet ikke den danske model.
Men Bornholm har en lang tradition for, at virksomheder og arbejdspladser er dækket at overenskomster, og at der hersker ordnede forhold for de ansatte. Arbejdsgivere og fagbevægelsen på øen har en indbyrdes forståelse af, at organiserede forhold er normen, og at et fælles arbejde for rimelige arbejdsforhold sikrer velfærd og vækst.
Det er naturligvis også derfor, at HK Hovedstaden bakker solidarisk op bag den bornholmske fagbevægelse i denne konflikt. Fordi jeres arbejde for at fastholde den danske model er afgørende. Fordi jeres kamp mod arbejdsgivere, som ikke anerkender modellen, peger fremad mod fortsat ordnede forhold på Bornholms arbejdsmarked.
For når Hans August Lund siger til Bornholms Tidende, at ”vi skal ikke have nogen dialog med 3F, og 3F skal aldrig sætte foden indenfor et sted, som jeg har med at gøre,” så er jeg ret overbevist om, at Lunds kendskab til sammenholdet blandt faglige organisationer og arbejdsgivere på Bornholm lader meget tilbage at ønske. Og så må Hans August Lund jo lære den danske model at kende på den hårde måde, indtil han sætter sig til forhandlingsbordet.
Langt de fleste restauranter på Bornholm har ordnede forhold og overenskomster. Jeg opfordrer både bornholmere og turister på øen til at besøge et af de spisesteder i stedet for at støtte Hans August Lunds soloridt.