Tip 13 rigtige om valget: I år med flere og større præmier

Tip 13 rigtige om valget: I år med flere og større præmier
Et af de 13 spørgsmål er 'Hvor mange kvinder bliver valgt til kommunalbestyrelsen?'. Foto: Berit Hvassum
KOMMUNALVALG | BORNHOLM | Lørdag 6. november 2021 • 09:00

Som ved valgene i 2017 og 2019 vil Bornholms Tidende også denne gang føje lidt kolorit til kommunalvalget ved at kåre Bornholms dygtigste valgtippere.

Denne gang er præmierne endda både flere og større end før.

• Vinderen af konkurrencen får to flybilletter tur/retur til København med DAT til en værdi af 2.796 kroner.

• Til de to næstbedste tippere er der to gavekort á 1.000 kroner til Restaurant Bryghuset, Restaurant Pakhuset eller B's Fiskeværksted i Svaneke til den ene tipper – og en overnatning for to personer inklusive en to-retters-menu på Hotel Siemsens Gaard, også i Svaneke, til den anden. Her er værdien 2.095 kroner.

• Endelig er der hele seks tredjepræmier. Fem valgtippere får en gaveæske med vin til en værdi af 240 kroner fra Jon & Thomas i Rønne – og en sjette tipper vinder en tur i Rønne Bio for to. Inklusive sodavand og popcorn er værdien 299 kroner.

Husk også at besvare bonusspørgsmålet nederst på kuponen. Hvis (eller rettere når) flere af de dygtigste tippere får lige mange rigtige, vil svarene på bonusspørgsmålet blive brugt til at afgøre hvem der skal have hvilke præmier.

Rigtig god fornøjelse – og rigtig godt kommunalvalg!

 

 



BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT