I søndags besluttede bestyrelsen at skifte Michelle Boss Weie ud. Tvivlen om hendes egnethed opstod, efter at Michelle Weie havde givet de første interview som spidskandidat. Ifølge Philip Brandt har han modtaget flere bekymrede beskeder fra andre medlemmer. På mødet i søndags afviklede partiet en intern kandidattræning, hvor spidskandidaten i de andre tilstedeværendes optik havde vanskeligt ved at præstere.
– Det stod klart for os, at det ikke ville gå med Michelle i længden. Vi havde en samtale med hende om, det i det hele taget var en god idé, siger Philip Brandt og tilføjer, at beslutningen blev truffet enstemmigt i bestyrelsen.
Det var ellers aftalen, at Michelle Boss Weie skulle have haft tid til at blive lært op, men muligheden for coaching blev forhindret af, at hun selv offentliggjorde, at hun var blevet udpeget som partiets frontfigur. Da denne nyhed var ude, følte bestyrelsen sig presset til at offentliggøre kandidaterne tidligere end ønsket.
– Stik imod, hvad vi var blevet enige om, går Michelle ud på Facebook og proklamerer med Nye Borgerliges partisymbol, at hun var ny spidskandidat. Hun var slet ikke klædt på til det, fordi hun grundlæggende ikke har vores politik helt inde under huden. Desværre fik vi ikke tiden til det på grund af hendes sologang, siger Philip Brandt.
– Det er lidt trist og synd for hende selv.