Udsigten fra køkkenet i det gamle træsommerhus er nu udskiftet ud med en tæt række moderne toplanshuse. Det er specielt den manglende luft mellem de enkelte bygninger, som familien savner. Her ville de have kunne skimte til den havudsigt, som de tidligere nød i fulde drag.
Er byggeriet blevet som I havde forventet?
– Det var noget af det som jeg kan huske, at der var gjort et nummer ud af. At der ville blive synskiler ned imellem husene, og det er der jo så slet ikke. For så har man valgt både at sætte skure op og lavet hegn mellem husene. Så det findes jo ikke det der gennemkig. Så hvis man går langs kysten eller sidder her, så har man ikke noget gennemkig. Det holder ikke, det der argument, mener Henriette.
– Selvom vi har vidst, at der kunne komme byggeri, så havde vi ikke forestillet os at det ville blive så massivt. Det er meget massivt. Jeg husker egentlig, at det var nogen ok spændende tegninger, men at det stadigvæk var mange huse, lyder det fra Lars, som savner det varierede design, i den oprindelige lokalplan.