Arnager: Hus i Krogade har fået ny ejer

NOTITS | ARNAGER | ABONNENT | 3. JUN 2024 • 16:49
Af:
Ritzau
NOTITS | ARNAGER | ABONNENT
3. JUN 2024 • 16:49

Boligen, der er handlet, er bygget i 1932. Boligen har et samlet areal på 187 kvadratmeter.

Huset i Krogade 2 i Arnager er overtaget af Iben Kyhn Riis og Ole Riis for 2.445.000 kroner.

Sælger er Ulrik Fausing Riis.

Boligarealet for huset er 187 kvadratmeter. Det betyder, at boligen er handlet til en vægtet kvadratmeterpris på 12.603 kroner.

Kigger man i prisstatistikken for 1. kvartal 2022, kostede en gennemsnitskvadratmeter for villaer og rækkehuse i samme postnummer 12.393 kroner. Kvadratmeterprisen på denne bolig er 210 kroner højere, svarende til to procent.

Boligens tagetage udgør 58 kvadratmeter, som alle er udnyttet til beboelse. Husets kælder er 26 kvadratmeter.

Ejendommen udgør i alt et areal på 389 kvadratmeter.

Huset blev bygget i 1932. Det gennemgik ifølge indberetninger til BBR en større ombygning i 2010. Ifølge de offentlige registre er der seks værelser. Derudover er der to toiletter.

Aftalen blev indgået 30. april, og parterne har aftalt, at overtagelse sker 1. august.

Den primære opvarmningskilde i huset er centralvarme fra eget anlæg. En brændeovn leverer ekstra varme, når det kniber.

Taget på huset er beklædt med cementsten, og ydervæggene er lavet af mursten.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1,5 millioner kroner. Grundværdien udgør 340.000 kroner af vurderingen.

Den vægtede kvadratmeterpris er en opgørelse, der også indregner udnyttede kælder- og loftsarealer og andre bygninger i boligens samlede størrelse.

Denne artikel er skrevet af Ritzaus tekstrobot på baggrund af oplysninger fra den digitale tingbog, FinansDanmarks boligmarkedsstatistik og Bygnings- og Boligregistret (BBR).

/ritzau/

FÅ ABONNEMENT