Kurt Olesen vinder landsdelsmesterskab

Kurt Olesen vinder landsdelsmesterskab
Casper Mortensen var en af seks spillere fra Aarhus-klubben Høst, som deltog i mesterskabet. Foto: Jesper Gynther
NOTITS | SPORT | Søndag 1. december 2024 • 18:59
Jesper Gynther
Journalist
NOTITS | SPORT | Søndag 1. december 2024 • 18:59

Der var desværre flere afbud i den bedste singlerække, og det betød, at landsmesterskabet blev afviklet uden nogen finale. I stedet mødte seks spillere hinanden i et puljespil, og her fik Kurt Olesen fra Knudsker IF vundet flest point og kunne derfor lade sig gøre som vinder.

– Vi er i lidt færre i år, end vi plejer, men heldigvis har vi seks mand fra Høst på besøg, siger arrangør Finn Jørgensen.

Det er muligt at være med til landsdelsmesterskabet uden at være medlem af en bornholmsk klub, og det har en flok spillere fra den aarhusianske klub Høst altså benyttet sig af. Flere af titlerne gik da også til en Høst-spiller, blandt andet senior 2.

Der var i alt 45 tilmeldte spillere til landsdelsmesterskabet, som blev afviklet lørdag i Søndermarkshallen.

Landsdelsmestre:

Single:

Senior 1: Kurt Olesen, Knudsker

Senior 2: Marcus Juul Sørensen, Høst IF

Senior 3: Mikkel Køhlert, Knudsker

Veteran 60 A: Dennis Kalby Jensen, Knudsker

Veteran 60 B: Henning Jørgensen, Knudsker

Veteran 60 BB: Carsten Mouritsen, Knudsker

Double:

Klasse 1: Kurt Olesen, Knudsker/Marcus Juul Sørensen, Høst

Klasse 2: Tue Bech/Finn Jørgensen, begge Knudsker

Klasse 3: Benjamin Thybo Christensen, Høst/Bente Clausen, Hasle IF

Veteran 60 A: Flemming Steenberg/Mogens Jensen, begge Knudsker

Veteran 60 B: Henning Jørgensen, Knudsker/Stig Eriksen, Nexø Bordtennis Club

FÅ ABONNEMENT