Folkesange fra nær og fjern

Folkesange fra nær og fjern
René Schmidt har gennem årene blandt andet komponeret musik til flere end 600 tv-udsendelser. Pr-foto
NOTITS | KULTUR | 10. MAR • 12:00
NOTITS | KULTUR | 10. MAR • 12:00

Onsdag 25. marts er troubadouren René Schmidt blevet inviteret til at synge, spille og fortælle om "Folkesange fra nær og fjern" i Ældre Sagens Månedens Musik på Rønne Bibliotek, fortæller Margrit Skott i en mail til Tidende.

Hun fortæller videre, at koncerten vil byde på fortolkning og fremførelse af danske og udenlandske folkesange, som vil skabe "en atmosfære af hygge og nostalgi", idet "alle vil kunne nynne med på denne musikalske rejse, som også byder på små lystige anekdoter om forfattere og komponister".

René Schmidt har gennem årene komponeret musik til flere end 600 tv-udsendelser og samarbejdet med en bred vifte af kendte danske skuespillere.

– Typisk kender man ikke komponisten bag den slags musik, men nu kommer vi til at kende ham mere og mere – i hvert fald som troubadour og entertainer. Og mon ikke han giver sin nye bornholmersang "Bornholm vor folkekære ø", spørger Margrit Skott.

FÅ ABONNEMENT