Erik Schjeldal fortæller, at han kæmpede hårdt for at opdele lokalplanen og skabe en bræmme, som Rønne Havn ikke skulle have. I begyndelsen var havnen villig til at se bort fra 10 meter, men ifølge Erik Schjeldal lykkedes det planafdelingen at opnå 50 meter til offentligheden ned mod stranden, hvilket levner rigeligt med plads til Rønne Havbads sauna.
I lokalplanen blev skrevet, at der i området kunne bygges støttefaciliteter i tilknytning til stranden som en toilet- og kioskbygning, sauna udført med facader i træ, en badebro, trapper til vandet og lignende.
– Hensigten var, at der kunne laves de ting, hvor Rønne Havbads projekt kunne være et ud af mange andre. Men det eneste, der var tid til på daværende tidspunkt, var at reservere bræmmen og beslutte, at Rønne Havn ikke skulle have den, fortæller Erik Schjeldal.
Allerede i 2020 var Rønne Havbad rimeligt præcise på, hvor de gerne ville placere saunaen. Hvorfor fik I ikke ordnet det hele på én gang?
– Det byggefelt, som de kom med, var helt hen i vejret. Hvis området skal udvikles til offentlighedens interesser, skal en enkelt forening ikke sætte sig på den allermest prominente placering med det resultat, at den øvrige del af offentligheden føler sig fortrængt. Det er vigtigt, at det byggefelt bliver indtænkt i den samlede udnyttelse af arealet.