Enhedslisten tvinges til at lade stol stå tom i kommunalbestyrelsen

NOTITS | ABONNENT | 10. OKT 2023 • 19:00
Jakob Marschner
Journalist
NOTITS | ABONNENT
10. OKT 2023 • 19:00

Med to medlemmer på orlov og yderligere fire forhindret i at møde frem må ellers talstærke Enhedslisten nøjes med seks medlemmer til kommunalbestyrelsens møde torsdag. Listen af suppleanter er simpelthen brugt op.

I Enhedslisten bruger man ikke betegnelserne "formand" eller for den sags skyld "forkvinde". Men derimod "forperson" til alle uanset køn.

Derfor vil det være misvisende at tale om et mandefald som årsagen til, at Enhedslisten må gennemføre torsdagens møde i kommunalbestyrelsen med kun seks medlemmer i stedet for de syv, der faktisk er valgt. Et "personfald" går det derimod nok an at tale om.

– Vi har ikke suppleanter nok i forhold til antallet af folk, der enten er på orlov eller er forhindret i at komme på torsdag, fortæller gruppeforperson Morten Riis (EL).

Der kommer mange navne nu, så hold godt fast. Og bliver det for broget, så er bundlinjen altså, at en stol vil stå tom i byrådssalen i Rønne i morgen:

Laura Kofod har orlov, og Gunna Møller er kaldt ind som stedfortræder. Gunna Møller kan være til stede på torsdag. Foreløbig intet problem.

Men Stig Westermann er også på orlov. Hans stedfortræder er Peter Andersen, og han er forhindret i at møde på torsdag.

Sanne Friborg er fast medlem af kommunalbestyrelsen. Hun er ikke på orlov, men kan af andre grunde ikke deltage i torsdagens møde. Og nu er Enhedslisten nået så langt ned i rækken af suppleanter, at kun én er tilbage. Derfor får femte suppleanten Fridrik Adamsson sin debut i salen torsdag aften.

Det gør han af den grund, at både Klaus Hermansen og Runa Jensen (henholdsvis tredje og fjerde suppleant) også er forhindret på dagen. Dermed er Enhedslisten nu ude af stand til at erstatte Peter Andersen, der for sin del er forhindret i at erstatte Stig Westermann.

Enhedslisten har ikke slået sig til tåls med den tomme stol i salen uden at kæmpe for at kunne besætte den. Alt sammen bare uden held, for ingen af partiets ideer er tilladt.

– Vi har spurgt til det i kommunens administration, og svaret er, at så må stolen stå tom, fortæller Morten Riis.

Enhedslisten var senest i valgforbund med SF, Alternativet og Veganerpartiet og har hos kommunen undersøgt, om en kandidat fra et af de partier måske kunne fylde stolen ud. Enhedslisten havde også kig på det hypotetiske "24. mandat": Den, der var blevet valgt, hvis kommunalbestyrelsen havde haft 24 medlemmer i stedet for de 23, som den nu faktisk har.

Men ak.

– I mit hoved var der to muligheder: Enten kunne vi måske kalde en ind fra et af de partier, som vi var i valgforbund med. Eller også kunne vi måske kalde det 24. mandat ind. Men administrationen har fortalt os, at ingen af delene vil være lovligt, siger Morten Riis.

FÅ ABONNEMENT