Busser og biler forsvinder: Fare for øget isolation

POLITIK | 3. JAN • 15:30
Henrik Nielsen
Journalist
POLITIK | 3. JAN • 15:30

Både botilbud og socialpsykiatrien forventer at udfase gamle køretøjer. Det begrænser brugernes muligheder.

Det giver en mindre fleksibel hverdag, at både botilbud og socialpsykiatrien kan blive nødt til at udfase en række gamle biler og busser.

Forventningen er, at i alt seks busser og tre biler ikke kan gå igennem forestående syn. To af busserne er allerede skrottet, mens der for resten skal ske en konkret vurdering af, om det kan betale sig at få dem repareret.

Kommunen vurderer, at det fortsat vil være muligt at overholde gældende lovgivning, hvis køretøjerne udfases. Der vil dog være konsekvenser for de bornholmere, som bruger dem.

På botilbuddene kan det opleves som en serviceforringelse, da det for eksempel bliver sværere at komme til lægen, hospitalet og tandlægen. Derudover kan den enkelte få større udgifter til kørsel, da botilbuddet indtil nu har tilbudt kørsel udover, hvad kommunen er forpligtet til. I socialpsykiatrien vil mangel på transport begrænse muligheden for at deltage i idræt, sociale arrangementer og ture. Det kan give en oplevelse af øget isolation.

For at minimere de potentielle konsekvenser vil man forsøge at optimere brugen af de tilbageværende køretøjer, blandt andet ved at dele dem på tværs af tilbud og geografiske lokationer, hvor det kan lade sig gøre.

Hvis det bliver nødvendigt at udfase køretøjer, forventer kommunen, at flere vil søge dækning af nødvendige merudgifter i henhold til servicelovens paragraf 100, da man vil betragte de øgede transportudgifter som en nødvendig merudgift. Størrelsen af den forventede merudgift kender kommunen ikke.

I forbindelse med politikernes forhandling om budget 2025 lå der et forslag om at afsætte penge til de seks busser og tre biler, men forslaget blev ikke en del af budgetforliget.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT