– Det er en del af mit job, at jeg selvfølgelig skal overholde loven. Mener man så, at jeg ikke har gjort det, har man den mulighed at gå til Ankestyrelsen. Jeg ser det også som en naturlig del af vores demokrati, at man har mulighed for at få det vurderet, hvis man mener, at der er sket overtrædelser, eller at en sag er blevet behandlet forkert, siger Jacob Trøst.
– Jeg tror, at vi alle sammen er interesseret i at følge love og regler. Derfor er det også fint at få den her sag klarlagt, siger han.
Før Morten Riis gik til Ankestyrelsen, klagede han skriftligt over kørselssagen til Jacob Trøst og kommunaldirektør Sine Sunesen. Borgmesteren og kommunaldirektøren valgte da at henvise Morten Riis til Ankestyrelsen.
"Vi kan som kommunens øverste administrative ledelse ikke behandle klager over vores egen embedsførelse", lød Jacob Trøsts svar til Morten Riis i en mail den 6. december.