Man træffer ikke direktøren før klokken 8

Man træffer ikke direktøren før klokken 8
– Jeg er glad for, at vi er flyttet herop, siger Jacob Svendsen om vvs-firmaets flytning til de tidligere mejeribygninger på Almindingsvej (hvor Østkraft/Bornholms Energi- og Forsyning senest har haft en afdeling). Foto: Jacob Jepsen
HURRA | Torsdag 25. august 2022 • 05:30
Holger Larsen
Journalist
HURRA | Torsdag 25. august 2022 • 05:30

Jacob Svendsen har skåret ned på arbejdstiden og fylder 50 år i god form og med stor tro på fremtiden for Flemming Svendsen VVS.


En gang kom mælkekusken kørende med hest og vogn efter at have været ude på sin rute hos landmændene i Knudsker, hvorefter mælkejungerne blev langet ind over rampen. Det var dengang den store ejendom på Almindingsvej 10 i Rønne rummede andelsmejeriet Godthåb.

Der er stadig masser af "godthåb" i den virksomhed, som flyttede ind på adressen for fire år siden. Ejer og direktør Jacob Svendsen er nemlig meget positiv med henblik på fremtiden for hans virksomhed, Flemming Svendsen VVS. Det er aktuelt at spørge til det, fordi Jacob Svendsen fylder 50 år fredag den 26. august.

Et stort festtelt er stillet op i gården, og stole og borde bæres ind til receptionen.

Virksomheden flyttede fra Lille Tværstræde midt i Rønne til Almindingsvej for at få mere plads.

– Vores lokaler i Lille Tværstræde kunne vel ligge der inde i garagerne, hvor vi har varemodtagelse, peger Jacob Svendsen for at illustrere, hvor meget mere plads, medarbejderne har fået at boltre sig på.

– Vi har alligevel fået fyldt op, og vi tænker ikke, at vi vader i plads, siger han og tilføjer, at man også har et par lejere i nogle af de mange bygninger på grunden.

Ramt af blodprop

Chefen selv har indrettet sig med kontor og mødelokale på førstesalen af administrationsbygningen. Her er der kommet et stort vinduesparti i gavlen, så Jacob Svendsen kan nyde udsigten over en del af Rønne og nogle gange også solnedgangen, hvis arbejdsdagene bliver lidt lange.

Arbejdsdagene havde en tendens til at blive alt for lange i en periode, og Jacob Svendsen blev for syv år siden ramt af en blodprop i hjernen. Da han var på højkant igen efter tre måneder og vendte tilbage til jobbet, havde han taget en beslutning om, at arbejdsdagene skulle være kortere:

– Når jeg først er mødt på arbejde, har jeg lidt svært ved at komme hjem fra noget, der bare buldrer derudad. Så hvis jeg skulle skære noget af min arbejdsdag, skulle det være om morgenen. Så jeg møder klokken 8. Så undgår jeg det helt store morgenræs. Det fungerer fint og har i hvert fald høvlet fem arbejdstimer af om ugen, hvilket har været en god hjælp.

– I byggebranchen er det en tradition, at man møder tidligt. Men jeg tager ikke telefonen før klokken 8, for ellers duer det ikke, og jeg kan da godt høre, at nogle har svært ved at forstå det, siger Jacob Svendsen.

– Jeg har også prøvet at ansætte mig ud af det, så jeg ikke drukner administrativt, for der er meget, som der skal regnes på. Det tror jeg er meget vigtigt, for vi ser mange i byggebranchen med hjerteflimmer og for højt blodtryk. Man er presset som selvstændig og har aldrig rigtig fri, siger Jacob Svendsen.


Mange kontakter chefen direkte, men det er altså ikke Jacob Svendsen, der kommer ud, når der er sprunget et vandrør. Det meste af hans arbejdsdag foregår på kontoret. Foto: Jacob Jepsen

Et ansigt på firmaet

Man ser heller ikke direktøren rykke ud på de akutte opgaver i de sene aftentimer eller i weekenden – som han gjorde i de første år i firmaet. Jobbet er i dag administrativt.

– Jeg kommer ud og ser på arbejde, og jeg sidder og regner på de større sager. Mange ringer stadig direkte til mig. Det er måske et tegn på, at der et ansigt på firmaet. Men hvis det er et utæt vandrør, er man altså bedre hjulpet ved at ringe til vores serviceafdeling.

Jacob Svendsen lægger vægt på, at han har det godt i dag, at han trives i jobbet, at være med i udviklingen og tage beslutninger. Og beslutningerne er blevet nemmere at tage i takt med, at han er blevet ældre og mere erfaren.

Flemming Svendsen VVS er et familiefirma, stiftet af Jacobs far, Flemming Svendsen, i 1986. Jacob Svendsen blev udlært i firmaet, rejste ud i 12 år, videreuddannede sig til vvs-tekniker og gas- og vandmester, inden han vendte hjem og overtog virksomheden i 2004. På det tidspunkt var alt det med edb og administration ved at vokse faren over hovedet.

Masser af opgaver

Dengang var der 12-13 medarbejdere. I de seneste år har niveauet været i underkanten af de 40. Og behovet bliver ikke mindre, spår Jacob Svendsen:

– Vi har masser at se til, og vi har opgaver året ud. Udfordringen er stadigvæk at skaffe nok mandskab. Det kan godt være, at vi i begyndelsen af næste år får mere at bestille – især hvis vi får del i nogle af de store anlægsopgaver, som er på vej, siger han.

– Det er svært at få uddannede medarbejdere. Jeg synes ellers, at vi gør, hvad vi kan, og vi har lige nu seks lærlinge. Vi får bare ikke lov til at beholde så mange af dem. En finder på noget andet, en anden flytter over, og så kan vi med lidt held holde på den tredje. Så vi skal have rigtig mange lærlinge igennem systemet for at opveje den naturlige afgang, og behovet bliver kun større, siger Jacob Svendsen.

Med forhold som krigen i Ukraine, inflation og en kommune, som skal spare store beløb, kan det måske virke overraskende, at Jacob Svendsen er så positiv med hensyn til kommende opgaver:

– Der er bare nogle ting, der ikke kan vente i vores fag. Hvis man skal fastholde en drift i nogle bygninger, vil der altid være vedligehold og løbende udskiftninger, og der vil altid være forsikringsopgaver. Så er der boligselskaberne og forsvaret, hvor man har større byggerier på vej. Vi har formået at få etableret en række serviceordninger, blandt andet på ventilation og varmepumper. Dem har vi succes med. Der skal ikke meget stilstand til, så kan vi trække ud i skuffen og køre ud på nogle servicebesøg, siger Jacob Svendsen.

De bornholmske bjerge

– Jeg har det godt med at være der, hvor jeg er nu. Jeg er ikke hæmmet af noget. Jeg mangler ikke noget, og det mener jeg er et godt udgangspunkt, når man fylder 50.

Jacob Svendsen sørger for at få godt med motion, og det er på cykel:

– Jeg har cyklet meget, også i bjergene i Italien og Frankrig. Jeg kan godt mærke, at det er blevet lidt mere besværligt, så mine bjerge er nu de bornholmske. Jeg cykler rigtig meget på Bornholm, og der er masser af udfordringer, godt med højdemeter og gode udsigter.

– Jeg har to drenge, på 18 og 14 år, med min ekskone, som jeg kommer godt ud af det med. Vi har drengene i tre uger på skift. Jeg har en dejlig kæreste, og jeg er glad for stadig at have begge mine forældre, siger han.

Flemming Svendsen er stadig en del af firmaet. Han har sit eget rum, hvor han kommer og sorterer messing og kobber fra i brugtkassen.

SMV Bornholm

Jacob Svendsen har i mange år været med i organisatorisk arbejde. Han har været formand for SMV Bornholm (tidligere Rønne Håndværker- og Industriforening) i ni år. Brian Kofod er ny formand, mens Jacob Svendsen fortsætter i bestyrelsen som næstformand for SMV (små og mellemstore virksomheder).

– Jeg har ikke revolutioneret noget i min tid som formand, men vi har formået at holde medlemstallet og at få nye og yngre virksomheder med i SMV. Det fremgår af vores vedtægter, at vi skal arrangere studieture. Det har vi, bortset fra under coronaen, formået at gøre hvert år, og til oktober er vi 60 personer, der tager til Barcelona, fortæller Jacob Svendsen.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT