Lea går i fars fodspor – dog med en trompet

Lea går i fars fodspor – dog med en trompet
Når Lea Backhausen til sommer er færdig på den svenske musikhøjskole, hun nu går på, er det hendes plan at søge ind på et musikkonservatorium. Privat foto
DAGENS NAVN | Onsdag 19. november 2025 • 05:30
DAGENS NAVN | Onsdag 19. november 2025 • 05:30

Musikeren Thor Backhausens datter, Lea Backhausen, går ham i bedene, men hvor han trakterer tangenterne, er det dog trompeten, hun har valgt som sit instrument – og 28. november kan man opleve dem og guitarist Henrik Salinas spille sammen på Nordvig i Sandvig.

Hvor er du født og opvokset?...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT