Efter læk af 10.000 liter olie: Nu er oprensningen afsluttet

Efter læk af 10.000 liter olie: Nu er oprensningen afsluttet
Oprensningen har stået på i mere end et år. Arkivfoto: Søfæstning Christiansø
NATUR OG MILJØ | Onsdag 2. august 2023 • 05:30
NATUR OG MILJØ | Onsdag 2. august 2023 • 05:30

Christiansøs administration har afsluttet en længerevarende operation med at rense mange tusind liter olie op fra øens natur. Det betyder imidlertid ikke, at al olien er væk.

Oprensningen efter en større forurening på Christiansø i december 2021 er afsluttet.

Det oplyser øens administrator Søren Thiim Andersen til Tidende.

– Lige inden højsæsonen gik i gang afsluttede vi oprensningen herude, siger han.

Forureningen blev konstateret den 27. december 2021, hvor et defekt olierør på en generator på daværende tidspunkt allerede havde lækket cirka 10.000 liter olie. Da driftsvagten, hvor generatoren er placeret, ligger på et højt sted, sev en del af olien ud til et lavere punkt på øen på Lejrvej - og det er her, oprensningsfaciliteten har været.

Øens administration har sideløbende med oprensningen taget prøver og målt for sporstoffer efter dieselolie, og nu er niveauerne så lave, at man har fået grønt lys fra rådgivningsvirksomheden Niras og Forsvarets Ejendomsstyrelse til at indstille oprensningen. Også Naturstyrelsen og Miljøstyrelsen har haft sagen til høring.

– Inden sæsonen fik vi den sidste statusrapport, hvor konklusionen er, at det er nede på et niveau, hvor det ikke længere giver mening at rense op, siger Søren Thiim Andersen.

– I de måneder, vi har haft kraftig nedbør, har vi renset meget vand op. Vi har løbende taget prøver og målinger, tilføjer han.

At oprensningen er overstået betyder imidlertid ikke, at al olien er renset op, medgiver Søren Thiim Andersen.

– Der kan såmænd stadig være forurening. Der er klippeformationer, så det vil sagtens kunne ligge i lunker i klipper og sprækker, som man ikke kan komme til og som ikke vil have et naturligt fald.

– Men der, hvor vi har lavet vores indsats, er vi i mål med vores opgave med at komme ned på niveauer, der er acceptable, tilføjer administratoren.

Naturen har dog ikke lidt overlast af udslippet, mener Søren Thiim Andersen at kunne konstatere. Årsagen er ifølge administratoren, at Christiansø gennem tiden har været udsat for lignende tilfælde af forurening – og hvis jord og flora har været udsat for sådan noget før, så er den mere modstandsdygtig næste gang, siger Søren Thiim Andersen.

– Min forventning var, at det ville påvirke floraen på Christiansø. Men vi har på øjemål ikke kunnet konstatere, det er sket.

Nu består opgaven imidlertid med at holde øje med, at situationen ikke udvikler sig yderligere – også hvis der skulle ske det, at der kommer et flow i det (olien, red.) på en eller anden måde, som Søren Thiim Andersen formulerer det.

– Oprensningen har stået på i lang tid med kraftig nedbør, så det er ikke forventningen, vi vil se de niveauer igen, siger han.

Naturstyrelsen og Miljøstyrelsen er ligeledes blevet orienteret om, at oprensningen er stoppet – og ingen af de to styrelser er vendt tilbage med indvendinger, oplyser Søren Thiim Andersen.



Følg debatten på facebook!

INDENFOR

Mad-entreprenøren fra Melsted
EKSKLUSIV | ABONNENT

Mad-entreprenøren fra Melsted

Fra vanvidskøkkenet i Rom til madfest i Gudhjem.
Nu styrer Linda Hodda
EKSKLUSIV | ABONNENT

Nu styrer Linda Hodda

En spontan mail, og pludselig stod Linda Olsen som leder af Folkehuset Hodda.
FÅ ABONNEMENT