Prisen på affaldsøer stiger igen

Prisen på affaldsøer stiger igen
Affaldsøerne har vist sig at blive en del dyrere, end man først regnede med. Arkivfoto: Holger Larsen
MILJØ | Torsdag 4. december 2025 • 19:00
MILJØ | Torsdag 4. december 2025 • 19:00

100 affaldsøer er snart etableret på Bornholm, men krav fra Vejmyndigheden og Fredningsnævnet sender prisen i vejret og udløser højere affaldstakster. Den samlede pris er nu næsten dobbelt så stor som først antaget.

Bofa nærmer sig målstregen i arbejdet med at etablere de i alt 100 affaldsøer rundt på Bornholm – men projektet er nu af to omgange blevet dyrere end først antaget, hvilket også forhøjer affaldstaksten.

Først steg udgiften med tre millioner, da der skulle laves fleres, end man først havde regnet med, og nu stiger den samlede udgift yderligere grundet to krav.

For det første kræver Vejmyndigheden større vigepladser ved cirka halvdelen af placeringerne, og så har Fredningsnævnet pålagt Bofa at bruge dyrere, nedgravede affaldsbeholdere på to lokationer. Derfor har Center for Miljø, Plan og Kultur nu søgt om en ekstra anlægsbevilling på 4,1 millioner kroner.

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT