Når det europæiske gademarked indtager Bornholm fra tirsdag og 11 dage frem, vil den centrale parkeringsplads på Store Torv også være spærret. Det er nemlig her, markedet holder til.
Fredag er der allerede sat skilte op, som viser, at parkeringspladsen vil være spærret allerede fra søndag den 4. august klokken 18.00 til og med søndag den 18. august klokken 6.00. Parkeringspladsen vil altså være spærret i to uger.
Selve madmarkedet holder åbent fra tirsdag den 6. til og med lørdag den 17. august. Det er tre dage længere end sidste år, og det hænger til dels sammen med madmarkedets egen logistik, oplyser Susanne Wridt, der er kasserer i Rønne Handelsstandsforening, som er arrangør.
– Det har været et ønske fra dem, da det passer bedst ind i deres videre færd. Vi vurderede, at når det lå i august i stedet for juli, hvor det for alvor er højsæson, og vores 'sommerliv' (musikarrangementer og andre aktiviteter på Store Torv, red.) slutter den 9. august, så ville det være dejligt at forlænge aktiviteterne i Rønne by en uge, i håbet om at vores turister, og selvfølgelig bornholmerne, stadig finder vej til Rønne.